Остаряващи граждани, скупчени в столицата и още няколко големи градове. Това е България през 2010. Постоянна тенденция към увеличаване на населението на София и намаляване на броя на жителите на повече от 20 области отчете статистиката.
Според официалните данни към 31.12.2009 в столицата са регистрирани по настоящ адрес над 1 милион 192 хиляди души, с населените места от областта „софиянците” стават близо 1 милион и четвърт.
На второ място сред предпочитаните за живеене градове е Пловдив. Трета остава морската ни столица Варна. Челната десетка на българските градове според брой на населението остава непроменена през последните години.
На четвърто място е Бургас, пети Русе. Следват Стара Загора, Плевен, Сливен, Добрич, десетият град в България е Шумен. Най-сериозна тенденция към намаляване на населението през последните години от всички 28 области в страната отчитат във Видин. В областта живеят малко повече от 108 хиляди души. Естествено, икономическото развитие е право пропорционално на миграцията на населението вътре в страната. Западането на региона е и основната причина за „стопяването” например на Видин. Населението на България е 7 милиона 563 хиляди 710 души. От тях почти три четвърти са „граждани”, тоест живеещите в градовете са над 5 милиона и 400 хиляди души.
В цяла България жените са повече от мъжете, въпреки че в повечето области новородените момчета надхвърлят броя момичета. Тенденцията се обяснява с по-дългия живот на жените. Населението на България застарява, като в това сме абсолютно според тенденцията на стария континент. Нещо повече. Според последните данни на Световната банка около една пета от българите са на възраст над 65 години.
Това прави България страната с най-застаряващо население в ЕС. Средната възраст на българите е 42 години. Най-младо е населението на най-младата държава в Европа – Косово. Там има и най-висока раждаемост. Всъщност, по застаряващото си население България се приближава повече към развитите европейски държави. Тенденцията на застаряване на населението е валидна и за страните от Западна Европа като с най-бързо застаряващо население са Испания, Италия и Австрия.
През 2050 г. средната възраст на населението на Европа ще нарасне от сегашните 38 г. на 49 г. В средата на века Европа ще е с над 20 г. „по-стара” от Африка. Според анализаторите, негативната тенденция има изход и той е ускорен икономически растеж и сериозни реформи в здравните и пенсионни системи на страните.
Докладът на Световната банка отбелязва, че богатите икономики като Франция и Япония ще могат по-лесно да посрещнат предизвикателствата на застаряването, отколкото държавите в Източна Европа и бившия СССР.
За fortisimo.eu – Мина Денева
0 коментара