В края на социалистическата епоха на България един лозунг придоби особена популярност. „Икономиката икономична – дело на всеки!“. Това беше заклинанието, с което официалната власт правеше опити да се пребори с абсолютната икономическа криза, в която бе изпаднала държавно-планираната икономика.
В същината си този лозунг ни призоваваше да пестим електрическата енергия, за да има достатъчно за предприятията, които пък движат икономиката. Ние и тогава си мислехме, че сме енергиен център на Балканите, но същевременно в страната имаше режим на тока. Спомних си за абсурдите да бориш икономическата криза със заклинания – докато се опитвам да намеря позитивното в шестдесетте антикризисни мерки, написани от синдикатите, работодателските организации и очертаващи се като актуалния план – лозунг на управляващите.
Икономичното поведение у нас отново е дело на всеки, а кризата сякаш реанимира вицовете. И докато властта пише заклинания и лозунги бизнеса разказва най-новия виц. В основата на сюжета е една петдесетолевка, дадена като депозит на рецепцията в хотел докато млада двойка проверява обзавеждането на стаите и съответствието му с романтичните повици на момчето и момичето. Тази петдесетолевка мигновенно е отнесена от рецепциониста на таксиметровия шофьор отпред. Забавени плащания за извършени транспортни услуги. Таксиджията също имал такива, но за плътски удоволствия с момичето от съседния тротоар. Тя доволно взела петдесетолевката и пъргаво я предала на рецепцията на същия хотел. Момичето не си платило последния път при ползването на стая. Асансьорът изведнъж изписуква и във фоайето влизат момчето и момичето, които бяха оставили петдесетолевката в депозит. Не били харесали стаята и мебелите. Рецепционистът им върнал банкнотата.
Забавно е нали? За времето, в което едно момче и едно момиче се поцелували, една петдесетолевка може да погаси толкова много задължения и дори и да не донесе печалба ще направи всички по веригата с една идея по-щастливи.
Незнам за другите петдесет и девет антикризисни мерки, но моля управляващите поне да изплатят задълженията си към фирмите за изпълнени от тях обществени поръчки.
За fortisimo.eu – Иван Капралов
0 коментара