„Мама е в Испания“, една фраза, която често можете да чуете в българското училище. Има различни географски вариации на фразата (в зависимост от това в кой регион на България е това училище).
В южните части на страната мама е по-често в Гърция или Италия. Мама от северна България очевидно предпочита Германия, Холандия или дори Дания. Без да претендирам за особено сериозно проучване – мисля, че мамите от българското черноморие сега са основно в Лондон. Испания е избраната дестинация от шуменци.
Тези дни имам редовни срещи с учениците от три професионални гимназии, с които работим по проект на Шуменската търговско-промишлена палата по оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“ на Европейския съюз. Идеята на проекта е да повиши възможностите за реализация на децата в България, предоставяйки им допълнителни познания в областта на предприемачеството и гражданското възпитание. Така попаднах на дебати за отговорността към възпитанието на подрастващите от страна на съвременните родители. Спечели отборът, който защитава тезата, че родителите днес са доста безотговорни.
Не съм убеден, но споровете отвориха в мен друга тема. Безотговорна ли е мама, която се трепе в Испания, за да може баба да ми купи всичко необходимо за училище? Дали има родители, които хукнаха зад граница без да се замислят много на кого поверяват детето? Наши деца ли са децата на сънародниците ни, които не от хубаво хукнаха по света да изкарат прехраната си? Повярвайте ми, че това не са празни въпроси. Ама никак!
Или по-добре да спрем да го удряме на вяра, а да се опитаме да измерим мащаба на явлението. Педагогическият съветник в Професионалната гимназия по облекло и хранене в Шумен, примерно, си е направила труда и в часовете по физическо провежда кратки индивидуални анкети с всички ученици. Бавно и методично. Благодарение на нея знам, че в това училище има 58 деца, чийто един или двама родители са в чужбина. Това са 11,4% от целия състав. Защо да помолим и другите педагогически съветници да направят това?
Подозирам, че резултатите от това абсолютно безплатно проучване ще поставят спора на споровете в днешното българско училище. Ще дефинират в цифри онзи проблем, който стои в основата на нарушените взаимоотношения между родител, ученик и учител. Ще ни дадат по-рационално обяснение за агресията сред подрастващите, нарастващите неизвинени отсъствия в училище и тоталното нежелание на българските ученици да се реализират по родните си места.
Все пак… „мама е в Испания“.
За fortisimo.eu – Иван Капралов (снимка: vesti.bg)
P.S. Тези дни министърът на образованието и науката Сергей Игнатов отвори обществената дискусия относно проекта за нов закон за българското училище!
22.04.2010 (чт) 19,52,11 EEST