Ако искате да сте в час с българския театър и да видите на живо най-известните и нашумели български актьори, режисьори и драматурзи елате в Шумен през май. От 11 до 17 май близо 300 театрални знаменитости ще преминат през първата театрална сцена у нас в програмата на XIX издание на фестивала „Нова българска драма”.
Цветът на българския театър ще се конкурира в дванадесет спектакъла, селектирани за конкурсната програма. Три от тях са в паралелната програма на гостите от Будапеща (Унгария). Фестивалът ще открие на 11 май театърът домакин „Васил Друмев“, който е избрал за целта хитовите си спектакли за сезона – „Гераците” на голямата сцена и „Откат” на камерната. В следващите дни е ред на гостите от столични и извънстолични театри - Малък градски театър „Зад канала”, Театър „София”, Театър „Българска армия”, Театър „199“, Младежки театър „Николай Бинев”, Театрален колеж „Любен Гройс”, Театър „Възраждане”, драматичните театри на Сливен, Пазарджик, Плевен и Пловдив. В направление „Авторски прочит” са селектирани 4 пиеси от български автори, които ще се борят за наградата за драматургия.
Най-добрите български постановки, актьори и режисьори ще бъдат оценявани от пет членно жури, чийто състав потвърждава престижността на феста. В него са включени обичаните български актьори проф. Цветана Манева и Йосиф Сърчаджиев, драматургът Явор Койнаков, театроведът Розалия Радичкова и режисьорът Стилиян Петров.
Фестивалът нямаше да е български, ако няма проблем с парите. Едва ли ще изненадаме читателя с новината, че финансирането куца. Общият бюджет е в размер на 55 000 лв., а засега са осигурени 45 000. Министерството на културата досега не е отпуснало никакви средства, въпреки че е съорганизатор на Друмевите театрални празници.
Директорът на шуменският театър и председател на сдружение „Нова българска драма” Илия Раев е изпратил писмо до министър Вежди Рашидов, в което настоява за ежегодна държавна субсидия на уникалното по рода си театрално събитие. „Със или без парите от министерството фестивал ще има“, категоричен е Илия Раев. Подобна позиция на Министерство на културата обаче е без прецедент в историята на единственият фестивал за нова българска драматургия.
Въпреки кризата е крайно време да се настроите за празници. Шумен е прекрасен през май, а и „ходете на театър, че другото е вятър”!
За fortisimo.eu – Мина Денева
0 коментара