Вестник „Капитал” прескочи критичния анализ на комедията „Мисия Лондон” и се насочи към неоспоримите данни, свързани със суми и брой посещения в киносалоните у нас. Оказа се, че продуцентите на филма не искат да издават детайли от бюджета на родната лента.
Склонни са да се хвалят само с рекордните постъпления. Те обаче не могат да превърнат българското филмопроизводство в успешен бизнес. Звучи странно, но е така.
Шумно беше заявено, че „Мисия Лондон” е най-касовият български кино проект за новото хилядолетие. Само за три дни събра 355 хил. лв. от продажба на билети. За сравнение – досегашният първенец „Дзифт” успя да прибере за цялата си обиколка по екраните едва 256 хил. лв. От екипа на „Мисията” дори се хвалят, че през първия си уикенд са се доближили до резултата на глобалния рекордьор „Аватар”. Даже са го надскочили, ако съотнесем зрителите към броя на екраните, на които е показван филмът.
„Мисия Лондон” разби и още едно постижение. Със своите 2.74 млн. лв. стана българският филм с най-висок бюджет. Продуцентът-режисьор Димитър Митовски обаче не дава отчет за нито една похарчена стотинка. Това е странно, тъй като в основата на огромния проект стоят парите на данъкоплатците, тоест нашите пари. Не знаехте ли?! Спокойно, така било в цяла Европа. Но пък в България процентът на държавната субсидия за кино е най-висок – до 70%.
На „Мисията” не са ѝ стигнали държавните пари, на стойност 1.31 млн. лв. (около 50% от общата сума, дадена за производството на комедията). Търсени са и други инвестиции. Продуцентската къща SIA е получила субсидия от два европейски фонда – EuroImage и програма Media. Естествено – не е ясно колко са взели оттам.
На всичкото отгоре лентата се явява международна копродукция, в която участват частни компании от общо пет страни. И тук не разполагаме с точни цифри. Трябва да се задоволим с обобщението, че от Унгария и Македония идват 12% от средствата, а Швеция и Англия дават 10%.
Има ли вариант „Мисия Лондон” да възвърне инвестициите си от 2.74 млн. лв.? Досега най-гледаният филм на кино у нас е „Аватар” с около 400 хил. зрители. Ако родната комедия успее да достигне този рекорд (което е напълно невъзможно) – максимумът от реализирани постъпления ще бъде 2,4 млн. (при средна цена на билетите от 6 лв.). Половината от тези пари обаче ще останат в мултиплексите. С останалите 50% се покриват първо разходите за копия, разпространение и реклама. Представете си колко малка част от сумата ще стигне до продуцента.
Остава отворен въпросът защо се снима филм за 2.7 млн., който ще възвърне в най-оптимистичен и нереалистичен план половината от вложените в него средства. Възможностите за допълнителна продажба са толкова нищожни, че въобще не си струва да ги коментираме. Както и PR съобщението, че „Мисията” щял да участва на фестивала в Кан – бързо можем да проверим, че той не е в официалната селекция. Всичко останало е ала-бала!
Удачно е да се запитаме още защо е било нужно да се използват услугите на Томас Арана („Поверително от Ел Ей”) и Алън Форд („Две димящи дула”, „Гепи”), след като присъствието на тези утвърдени имена във филма е просто излишно.
Факт е, че „Мисия Лондон” накара българите да отидат на кино. От веригата кина Синема Сити споделят, че въпреки ниските оценки на филма в сайта им, аудиторията му е намаляла едва с 5% през втория уикенд (23 – 25 април). Пълните зали обаче не са гаранция за адекватен бизнес. Ако бюджетът на родната комедия беше 200 хиляди (с колкото бе направен „Източни пиеси” на Камен Калев), то сметките щяха да излязат. Сега обаче ще трябва да преглътна факта, че с парите ми (ни) от данъци Министерството на културата финансира опитите на Димитър Митовски да режисира твърде скъп филм, с доста спорни качества.
„В Европа се прави кино с държавни пари, защото от него пари не могат да се върнат, а държавите правят кино, защото е част от тяхната културна идентичност. И тези пари са пари за култура”, защитава се Митовски. Това твърдение ми прилича на поговорката, че извинението е като задника – всеки си го има.
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов
27.04.2010 (вт) 12,44,58 EEST
27.04.2010 (вт) 12,45,55 EEST
27.04.2010 (вт) 12,46,28 EEST
27.04.2010 (вт) 12,47,13 EEST
27.04.2010 (вт) 12,47,56 EEST