Често обвиняваме младите хора, че не стават от компютрите и че са невежи, защото не са прочели нито една книга през живота си. Тези твърдения се сблъскват челно с обещанието на статистиците, че хлапетата на България ще се превърнат в най-четящото поколение досега.
Този лъч надежда просветва в анкетата на Teenproblem, свързана с кампанията „Якото четене“. Резултатите идват от мащабно проучване, в което участват 1998 български младежи, на възраст между 13 и 25 години. От тях 18% са мъже, а 82% жени. Защо се наблюдава този полов дисбаланс – можем само да гадаем. Явно момичетата са по-активни, станели въпрос за четене.
Нека обаче да преминем към резултатите. Около 36% от участниците в проучването посочват, че книгите са бягство от реалността. За други 24% те са полезни и необходими. Точно 2% твърдят, че хартиените издания могат да се заменят с ровене в Интернет и едва 1% от анкетираните младежи обявяват, че четенето е „скучно задължение”.
Интересен е и въпросът как избират литературата, която да четат младите хора. 61% си харесват томове директно в книжарниците, 58% се доверяват на мнението на приятели, 55% научават за интересни книги от Интернет, а едва 27% от запитаните разчитат на ревюта във вестници и списания.
По време на кампанията стана ясно, че младите четат предимно заглавия, които харесват, а не задължителната литература. Този отговор са дали 45% от анкетираните.
От друга страна, 54% са посочили, че четат и книги, които им допадат, и такива, които им се налага да четат. Ако искате вярвайте, но 43% от тийнейджърите са споделили, че винаги коментират изданията, които четат в момента с приятели. Браво!
Всичко щеше да бъде наред ако организаторите на проучването Teenproblem бяха скрили резултатите от последния въпрос.
Разпитаните 1998 младежи са формирали класация на любимите си автори. В Топ 5 попадат Дж. К. Роулинг (“Хари Потър”), Стефани Майер („Здрач”), кралят на трилъра Стивън Кинг („То”), Иван Вазов („Под игото”) и Агата Кристи („Десет малки негърчета”).
Какво прави Вазов в класацията на младите? Хайде да си говорим сериозно! Намерете ми 10 хлапета от България, които ще потвърдят, че любимата им книга е „Под игото”. Да, вярно е, че в училище те карат едва ли не насила да прочетеш този роман, но това че си преминал през 450 страници означава ли, че Вазов се превръща в любимия ти автор?
Отвсякъде се опитват да ни лансират патриарха на българската литература. Класическият му роман бе определен и в кампанията на БНТ „Голямото четене” за любимата книга на българина. Това се случи в края на март 2009-а. Ето, че година по-късно и в „Якото четене”, дядо Вазов се оказа фаворит на младежта. Не, че е вярно. Ако не ми вярвате питайте първия срещнат библиотекар, книжар или учител по литература. Консултирайте се и с младежите около вас. Истината е някъде там…
Всъщност, може би е редно да поставим Иван Вазов до комерсиалните сензации Дж. К. Роулинг и Стефани Майер, но така превръщаме класацията в пожелателна и нереалистично-патриотична.
За fortisimo.eu Стоян Стоянов
30.04.2010 (пт) 14,37,17 EEST