Периодично в обществото се повдига темата за гражданското възпитание и необходимостта да му намерим място в училищните програми. Сега, когато на публично обсъждане е пуснат законопроектът за промени в българското училище, ми се струва редно отново да отворим темата.
През последните седмици се срещам с ученици от 8 до 10 клас в различни професионални гимназии, които са ангажирани с поредица от мероприятия по проект „Младите хора – социално ангажирани, мотивирани за учене през целия живот”.
Проектът се реализира от Търговско-промишлената палата в Шумен и се финансира от Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси”. Идеята е в съответните гимназии децата да се обединят в клубове „Активен гражданин” и „Млад предприемач” и да обсъждат различни идеи за собствената социална реализация.
В разговорите с членовете на клубовете „Активен гражданин” осъзнах, че и това е начин да поработим за гражданското възпитание сред подрастващите. Замислих се, че според общата представа „активният гражданин” се асоциира в общественото съзнание, като човек, здраво стиснал тачка, на която има забит с кабарчета кадастрон с правдиви искания. Такъв субект в акция, пък, е когато гражданинът стои под прозорците на някаква обществена сграда и освен, че ритмично вдига и сваля картона с искания, нарушава и естествения шумов фон на площада.
Спомних си колко пъти съм помагал на различни инициативни групи с алгоритъм за необходимите действия по организирането на една обикновена подписка. Налагало ми се е да го правя и с местните организации на иначе сериозни политически партии. Много по-лесно ще ни се получават нещата, ако имаме елементарно гражданско възпитание.
Такова, което да ни прави способни да дефинираме проблем. Такъв, какъвто можем да решим с усилията на нашата общност. Възпитание, което да ни пречи да бълваме всякакви глупости в интернет форумите, скачайки от тема в тема, защото можем да направим необходимото проучване и да стигнем до генезиса на дефинирания обществен проблем.
Такова познание, което да ни е достатъчно да изложим по подходящ начин исканията, задействайки съответните процедури и изисквайки решението на властта. Активният гражданин всъщност е този, който наистина знае как да премести неправилно поставената тухла от едната купчина на другата. Човек, който знае, че демокрацията е процедура и знае как да я извърви.
Убеден съм, че така ще ни се получават много по-лесно нещата и видях, че на децата им е интересно. Щото е истинско! Днес единият от клубовете „Активен гражданин” например ще напусне полето на играта, за да влезе в света на гражданското общество.
Учениците от професионалната гимназия по Икономика ще внесат в общината мотивирано и аргументирано искане да поемат шефството и да стопанисват градинката до тяхното училище.
За пропусналите да се сдобият с необходимото гражданско възпитание да обадя, че сега е времето да си формират позиция. Да подкрепят децата, защото... или да не го направят защото... Всъщност никак не е трудно да се изгради „гражданско общество”. Необходимо е просто гражданско възпитание.
За fortisimo.eu – Иван Капралов
30.04.2010 (пт) 14,51,41 EEST