Какво пречи на българските граждани да живеят екосъобразно и да се доближат още повече до европейския начин на живот? Един от начините да запазим живота на Земята е като използваме възобновяема енергия.
Слънчеви батерии и вятърни генератори например. В България обаче те не са широко разпространени, а ако на някои места можем да ги открием, то обикновено не можем да си ги позволим. Може би някой ден и нашата електроенергия ще стане зелена, но за сега това изглежда като неосъществима задача.
Друг начин да опазим околната среда е купуването на енергийно ефективни уреди и енергоспестяващи лампи. Тук пречка се оказва недостига на средства. Хладилниците, печките и пералните машини от енергоспестяващия клас А са значително по-скъпи от нормалните уреди. Еколампите използват само една четвърт от електричеството, което горим с обикновените лампи, за да възпроизведат същото количество светлина. Въпросът е колко процента от хората в България са готови да жертват значителна част от доходите си, за да направят една такава екоинвестиция.
И ако лампите и уредите са само една формалност, то най-сигурният начин да не замърсяваме е като се придвижваме с велосипед. Дори и да предположим , че има хора, които са готови да се превърнат в „зелени рицари” и да пътуват до работното място без помощта на автомобилите си, техният път ще е опасен за тях и околните. Това се дължи на факта, че в почти нито едно населено място няма обособени велоалеи. Колоездачите са принудени да се състезават с автомобилите по платното или пък да избягват пешеходците по тротоара. А за екоавтомобилите използващи само водород дори не смеем да помислим, защото смятаме, че едва ли ще доживеем да ги видим въпреки, че отдавна са проектирани, а някъде дори са влезли в употреба.
Твърдим, че ние българите не водим природосъобразен начин на живот, но дори и да поискаме да водим такъв, препятствията са прекалено много.
За fortisimo.eu – Траян Косев
0 коментара