Зрънцето в дебатите за промените в Закона за електронните съобщения бе опасност за създаване на възможности за нарушаване на правата на гражданите.
Властта ни успокоява, че няма да следи всички хора, а само тези, за които има сериозни съмнения, че са замесени в тежки престъпления. Освен това данните за интернет трафика и телефонията ще се изискват от операторите само след разрешение на съда.
Два дни след влизане в сила на промените, които за първи път дадоха такива правомощия на полицията, можем да отбележим, че предлаганите ни успокоителни не действат. Условия за нарушаване на правата на гражданите има, а полицаите, съдът и операторите търсят мярата в новата среда. В такава ситуация печели този, който владее силата. Така че зрънцето в дебатите за промените в Закона за електронните съобщения покълна само за два дни.
Според източници на fortisimo.eu поне шест интернет медии са потърсили юридическа консултация в последните два дни от една от авторитетните неправителствени организации, специализирала се в опазването на свободата на словото. Сякаш полицията толкова дълго и нетърпеливо е чакала да я пуснат на масата с безплатен интернет, че сега иска всичко и от всеки. Оказа се, че съдът е склонен и лесно да се съгласява. Какво стана с успокоителните и какво се очаква да направят медиите?
На първо време да кажат ясно – интернет медиите не са оператори!
Промените в Закона за електронните съобщения предоставиха права на властта да изисква данни за интернет трафика и задължения за оператора, извършващ електронна съобщителна услуга, да ги предостави в кратък срок. Вместо това, волю или неволю, полицаите искат и съдът разрешава за оперативно интересната информация да се питат директно медиите, които в практиката се наричат дружества, доставящи интернет услуга. В точка 17 на допълнителните разпоредби на ЗЕС има легална дефиниция за това какво е електронна съобщителна услуга. Там много ясно е направено разграничение между носителя и съдържанието.
Медиите в интернет са ползватели на интернет услуга, а не оператори. Това недопустимо разширително тълкуване на разширените правомощия на властта в променения ЗЕС съвсем спокойно може да накара определени интернет издания да откликнат на искането, което пък от своя страна ще наруши правата на любопитните за полицията лица.
Нещо повече, услужливите интернет медии рискуват да се превърнат в обикновени нарушители на други закони, като примерно на този за защита на личните данни. Просто защото не медиите, а интернет операторите са длъжни да пазят и предоставят тази информация.
За fortisimo.eu – Иван Капралов (снимка: howstuffworks.com)
0 коментара