На първата ми служебна среща с Валя Анастасова преди 5-6 години (тогава тя бе шеф на общинското търговско дружество “Обреден дом”) установих, че ми е странно позната. Чак после се сетих откъде. Това е човекът от снимките и видеозаписа на моята сватба, разбира се, от ритуала в Младежкия дом.
И понеже всичко в този ден бе само шеметни емоции, всяка среща с Валя ме кара да се усмихвам. Пък и няма как да бъде различно, защото от нея струи позитивна енергия. Тя е сред малкото хора, изключително отворени към всичко около себе си, приемащи всяка нова идея с ентусиазъм. Може би и защото работата за тях се слива с хобито.
Ето какво сподели един от най-търсените сватбени агенти в Шумен за читателите на „Фортисимо”:
- Как станахте сватбен агент?
В. А.: Сигурно винаги съм го искала, но обстоятелствата не са ми помагали да го сторя. Разбрах, че го искам още преди три години, когато се наложи да избирам между работата в публичния сектор с тестето дипломи, с които разполагах и от друга страна – нелекият път на частник, който, на всичкото отгоре, трябва тепърва да полага основите на нещо ново, непознато и нестандартно в нашия град. Можех да се насоча и към траурния бизнес – имах познанията за него от периода, в който управлявах „Обреден дом” – Шумен. Но не го направих, защото не ме влечеше.
Известно е, че ако искаш работата ти да потръгне, трябва да имаш познанията за нея и да я вършиш с любов. Само тогава онова, което правиш, не ти тежи и искаш да става все по-хубаво. Не усетих кога изминаха три години от началото и разбрах, че съм успяла да се задържа на пазара. За разлика от други, които мислят, че е много лесно и приятно да си сватбен агент, но са в бранша само едно лято, защото разбират, че е трудно да вършиш нещо, за което не си подготвен и нямаш нужните знания и умения да бъдеш всичко. И брачен консултант, и декоратор, и организатор, а накрая – и водещ на сватбеното тържество.
- Колко сватби сте организирали?
В. А.: В началото беше трудно. През 2007 г. започнах с една сватба през април и една през юли, но през август хората, чули, че има вече сватбена агенция и в Шумен, започнаха сами да ме намират. Нещо повече - първите ми клиенти бяха младоженци, работещи в чужбина и те ме намираха чрез свои близки тук. Така започнах от украса на една сватбена маса през 2007 г., а сега декорирам цели ресторанти за 300 човека с калъфи, покривки, цветя, свещи, балони – всичко, което клиентът поиска. Ако тогава организирах десетина сватби, то още на втората година те станаха четиридесет и досега не съм падала надолу от тази цифра. Което значи, че дотук, за две години и половина, сватбите, организирани от мен, надминават сто. Всеки каприз на клиент, всяка трудност посрещах с усмивка, като поредното предизвикателство и препятствие, което трябва да преодолея, за да се наложа, за да бъда на нивото на най-добрите агенции в страната. И не преставам да се уча, да следя - кое е модното в момента по отношение на сватбеното тържество, по отношение на облекло, обстановка, декорация, сценарии и какво ли още не. Знам, че градът ни е малък и в много случаи съм се чувствала подценявана за сметка на някоя измислена агенция от по-голям град. Но и много пъти съм успявала да убедя клиентите, че не градът определя дарбите и уменията ти. Който разбере – разбере, който не го разбере, го усеща после. Защото нашите услуги имат и различно качество, и различни цени. Напоследък младите от по-големите градове и от различни държави си правят сватбите тук, в Шумен – от една страна, защото тук са близките им, а от друга, защото цените на тези услуги в чужбина са много високи.
- Каква е сватбената мода?
В. А.: Към всяка сватба подхождам като към нещо уникално и само за себе си. Още повече, че не всеки клиент знае какво иска . Сватбеният агент е този, който избистря идеята за една сватба: Дали ще е в закрит ресторант, или на открито? Дали ще е в български стил или в европейски? Ще има ли изнесено бракосъчетание, с коктейл или без, в каква цветова гама да бъде декорирано тържеството – все въпроси, които се изясняват след дълги разговори с младоженците. Някои предпочитат традиционен тип тържество, други пък следят модните тенденции, осведомени са доста и искат сватбата им да има определена визия. Тук в много случаи се позоваваме и на сватбената мода, а тя е различна всяка година, макар че младоженците си имат и своите „любими цветове” – шампанско, златисто и бебешко розово. Тези цветове те повтарят в цветята, в бижутата, в облеклото си и в декорацията на тържеството.
- Каква е тенденцията през последните години? Увеличава ли се броят на двойките, които избират да сключат брак пред обикновеното, неангажиращо съвместно съжителство?
В. А.: Когато говорим за сватбена мода, съвсем спокойно можем да кажем, че мода има и в човешките отношения. Доскоро модно беше да се живее на семейни начала, без брак – като нормална реакция срещу всички ограничения и правила, налагани на хората у нас четиридесет години. Но сега, когато възможностите на българина да се докосне и до друг тип общества и нрави, предпочитанията към сватбеното тържество и брака се възвръщат с нова сила, нещо повече – ако младите са решили да си направят сватба, всеки от тях иска сватбеното му тържество да е весело и незабравимо. Затова се увличат по нумерология, хороскопи и повтарящи се цифри, избирайки дата за сватба. Този интерес според статистиците обаче вече постепенно спадал и еуфорията покрай „интересните дати” стихва. А броят на сватбите, както и на ражданията, непрекъснато расте – напук на икономическата криза и ограниченията, които тя налага. От което следва изводът, че хората се мобилизират и обединяват по време на криза, та дори и двама по двама.
- Коя е най-щурата сватба, която сте правили?
В. А.: Хубава сватба може да стане и с много, и с малко пари. Защото сватбата я правят гостите и желанието на младоженците да отбележат началото на брака си красиво и запомнящо се. Не всички тържества минават гладко, има и по-щури, и по-спокойни. Понякога веселбата минава нормалните граници и продължава много повече от общоприетите пет-шест часа. Цялата в червено, типично за празника на Св.Валентин, бе веселата сватба на Александра и Росен Бозови. Красива и щура бе сватбата на Виктория и Свилен Марински, защото веселбата продължи до сутринта. Прекрасна и щура бе сватбата на Милена и Михал Палуховски, където внезапно излелият се дъжд и извилата се над град Велики Преслав буря обърнаха организацията наопаки и всички – организатори, гости и младоженци действахме според обстоятелствата. Това не ни попречи да осъмнем около сватбената софра, а младоженците, вдигайки благодарствен тост към всички гости, отбелязаха, че тяхната сватба е малко повторение на житейския им път до този момент – никой не предполагал, че хубавото българско момиче, отивайки да учи в Полша, ще доведе в Преслав полякът Михал Палуховски и на сватбата поляци и българи ще играят заедно български хора.
- Каква е работата на сватбения агент? Покрива ли се с представите ни от филмите?
В. А.: Всяка сватба е красива по своему, защото внася завършеност в отношенията между двама души. Затова по време на подготовката на сватбеното тържество, дори и да ми е трудно, правя всичко по силите си, за да се справя и да видя доволните очи на младоженците. Тогава забравям колко съм била уморена, как съм спала цял ден, след като съм се прибрала с отекли от тичане стъпала, прегракнало гърло и натежала от недоспиване глава.
Знам, че всичко, което съм направила, си е струвало усилията. Разбирам го, когато при мен идват следващи младоженци, препоръчани от свои близки, за сватбата на които съм работила. И всички те са ми вече приятели, защото сме споделили един и същ вълшебен ден – техният сватбен!
За fortisimo.eu - Мина Денева
11.10.2009 (нд) 20,24,03 EEST
12.10.2009 (пн) 8,25,48 EEST
13.10.2009 (вт) 9,35,39 EEST
16.10.2009 (пт) 5,47,56 EEST