Да можеш да четеш е не просто задължително, не просто наложително, а естествено. Да знаеш как и защо да четеш това е друга работа, за някои – мисия невъзможна.
Фънки отдавна произнесе лафа, че живеем в „Абсурдистан”. И ние много добре си го знаем. Но доказателствата са ежедневни, ежечасни, ежеминутни.
Спомняте ли си що за приказки се изговориха, що за мастило се изхаби, що за байтове се запълниха с разяснения относно Здравната карта. И накрая какво? Ами тя не била задължителна. Ама без майтап.
Добре че не се засилих да си издавам, и има кой да ме предупреди.
Вярно е и другото – пишат се закони, без да се четат, приемат се закони, без да се четат, прилагат се закони, пак без да се четат (изводът не е мой). Това е действителността в „Абсурдистан”, „Аборигистан” или както там искате.
Според българското законодателство от началото на тази година не можехме да пътуваме в чужбина без Европейска здравна карта. Да, в минало време (не можехме), защото след шумотевицата в медиите, поправката в Закона за общественото здраве е отменена – окачествена като нелепа и консервативна.
Ако държите на Здравната карта, никой няма да ви откаже да я издаде. Но все пак имате избор – можете да сключите застраховка. Запознати казват „струва стотинки” и „може да се направи онлайн” и още „покритите рискове са ясни” и най-вече „лечението е безплатно”.
И защо нашата си Здравна каса ще плаща медицински услуги в чужбина? А когато влезем в държавна болница ще си носим чаршафите? Това е най-малкото.
А липсата на пари за лекарства?
Не е ли това поредният канал за източване на НЗОК?
Изводът е: не разчитайте на чужд прочит. Той винаги ще е интерпретативен. Здравна карта не е задължителна, можете да сключите полица за пътуване в чужбина.
Хайде сега да почетем създателите на нашето четмо и писмо, братята Кирил и Методий. И все пак по християнски да се помолим, че създателите на законите в България ще се научат как и кога да четат.
За fortisimo.eu – Светла Крумова (снимка: dariknews.bg)
0 коментара