От хилядолетия хората се взират в звездите. Изучават небесните тела и явления, търсят знаци за своята житейска съдба или просто мечтаят. В България има 24 астрономически обсерватории, пранетариуми и астрономически центрове.
Всички те ще бъдат отворени за свободен достъп тази събота (29 май). Така хората, които гледат към звездите ще изразят своя протест срещу ликвидацията на националната обсерваторията "Рожен".
През 1976-та български и немски специалисти започват строежа на обсерваторията "Рожен". Пет години по-късно тя е завършена и в нея работи най-големият телескоп в Югоизточна Европа. Сега бюджетът й е орязан с 18% и дните на обсерваторията са преброени.Такива са опасенията на учените, които тези дни припомниха, че няма обсерватория в света, която да не се финансира от държавата. Особено, ако е и Национална, какъвто е статутът на Роженската. Парите не стигат дори за основните консумативи, за тока и за нормалната научна дейност в комплекса. Има реална опасност от спиране на прецизните електронни механизми и съоръжения.
Естествено ще спре и потокът от туристи, ученици и студенти, които идват тук, за да разгледат или изучават астрономическия явления, уловени с големия телескоп. Ще спрат и ежегодните летни школи, за които идват млади учени от целия свят. Средставата, които са необходими за да оцелее националната обсерватория в Рожен не са чак толкова много – 300 000 лв. Само 600 000 лв. Стигат за за нормалното й съществуване, а с 1 200 000 лв. тя ще може да се развива. От Института по астрономия съобщиха, че са отворени към потенциални партньори за разработване на съвместни проекти.
Ако сте любител-астроном или просто обичате да поглеждате към звездите, не пропускайте възможността да им се полюбувате в майската съботна вечер- между 20 и 23 часа. Погледнете картата и ще разберете кой е най-близкият до вас астрономически център. Ако пък сте край Шумен се отбийте в корпус 3 на ШУ „Епископ К.Преславски”. Там програмата започва в 20 часа и включва прожекции на филмите – „Телескопът”, съдържащ кадри от строежа на обсерваторията в Рожен и „Очи към небето”, изследващ различните аспекти на телескопите, като историческо развитие, научно значение и технологични постижения, филмът е и за хората, които стоят зад този главоломен напредък.
От 21.20 ч. ще започнат демонстративните нощни астрономически наблюдения с телескопите на Астрономическия център на покрива на Корпус 3 на Университета. Ще бъдат наблюдавани Луната и детайли от повърхността й, планетите Венера, Марс и Сатурн и красивите й пръстени, обекти от дълбокото небе, съзвездията.
За fortisimo.eu – Мина Денева
0 коментара