Преди шест години една добра моя приятелка ми разказа удивлението си от факта, че като студентка в Мадрид получила по пощата писмо от кмета на испанската столица с комплименти и пожелания за удобно пребиваванe.
Малко по-късно, за многото шуменски емигранти в испанската столица, разговарях с дългогодишния кореспондент на БТА от Мадрид – Йосиф Давидов. Тогава разбрах, че нито тамошните власти, нито ние имаме ясна и точна цифра за броя на тези хора. Всички обаче сме убедени, че става дума за много хора. По това време вестниците вече бяха публикували снимките с табелата на предградието Хетафе, на която някой нашенец бе добавил „Шумен“, а мнозина познати ми разказваха за нашата общност в Испания.
Тази история продължава. Много млади българи отиват, връщат се и пак отиват в Мадрид. За много местни баби и дядовци испанската столица е все по-близка. Там са децата и внуците им. Мадрид е реален град-побратим, с който обменяме жива плът и кръв. Доказателство за това е и стартиращия през тази седмица проект на българо-испанската асоциация „Св. Св. Кирил и Методий“, целящ да се погрижи за децата на българските емигранти в испанската столица. Екип от девет специалисти ще събира потомството на емигрантите на възраст от 12 до 18 години. Два пъти в седмицата, с намерението да компенсира липсата на пълноценна семейна среда. Идеята за проект дават самите наши емигранти, които посочват като основен свой проблем притесненията си за децата, оставени на грижите на роднини и познати в България.
Това е първият подобен проект, който се финансира от местната власт в Мадрид. Той ще се развива през следващата една година на територията на областите Търговище, Разград и Шумен. На 14-ти октомври Негово превъзходителство посланикът на Испания у нас Хорхе Фуентес и министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, заедно с директора на Държавна агенция за българите в чужбина Райна Манджукова, ще открият в Търговище първия младежки социално-образователен център „Мадрид с младежта на България“. „Целта ни е да се противопоставим на социалната и културна демотивация на младите хора, развиващи се далеч от своите родители“, коментира за fortisimo.eu един от модераторите на проекта Росица Кондаклиева. Тя е убедена, че така младежите ще могат да получат необходимата им подкрепа и насока по актуални теми и социални проблеми. Кондаклиева е пленена от ентусиазма на испанските си партньори и откровено споделя: „Те вярват много повече от нас, че може да се направи нещо добро за децата на емигрантите”.
За fortisimo.eu – Иван Капралов
0 коментара