Агресията е все по-честият модел на поведение сред учениците в училище и извън него. Децата ежедневно влизат в спорове, саморазправа, побой, нанасят физически и психически травми на себе си и околните.
Ставаме свидетели на какви ли не брутални прояви на агресия и то от страна на тези, които би трябвало да са най-неопетнени и най-спокойни – децата. Кое насажда в младите агресия?
На първо място семейството. Родителите са хората, на които би трябвало винаги да можем да разчитаме. В ХХІ век животът се развива с изключително бързи темпове. Понякога родителите нямат време да разговарят с децата си, често те не знаят какво всъщност се случва с децата им, не знаят за техните стремежи, копнежи, разочарования, победи, болки , обиди, мечти. И когато децата имат нужда да споделят, те нямат с кого да го направят, а това поражда в тях обърканост, а оттам агресия.
Друг фактор са приятелите. Средата, в която попадаме, е важна за изграждането ни като личности. Често децата се опитват да се интегрират в дадена компания. В младежкото общество да си готин означава да пиеш, да пушиш, да ходиш по дискотеки. Ако искаш да станеш център на внимание, да бъдеш забелязан, трябва да станеш готин, да имаш готини приятели. Затова много от децата започват да подражават.
Училището също насажда агресия. Учителите често използват агресивни методи, за да всеят респект, а е ясно, че агресията поражда агресия. Освен това учебниците са написани на много висок стил и не всички деца умеят да възпроизвеждат информацията от тях еднакво бързо. Така някои стават жертва на подигравките на други.
Интернет и медии. Днешното поколение живее в общество с достъпна за всички информация или както някой го определят „интернет поколение”. Най- играните игри са изпълнени с насилие. Най-гледаните филми също. Там агресията се проявява в най-бруталната си форма. Новините по телевизията са изпълнени с негативна информация.
Проблемът с агресията е голям и страшен. Но на фона на политическите проблеми и финансовата криза, той остава в сянка. И колкото и клиширано да е децата са бъдещето. Ако не им обърнем внимание сега, бъдещето ни изглежда нестабилно.
За fortisimo.eu – Траян Косев
0 коментара