Наскоро четох, че след 20 години най-популярните професии ще бъдат тези на интернет полицаите и на кибер адвокатите. Засега предимно занимаваме ченгетата с „телефонния тормоз”.
В полицейските участъци всекидневно се пускат жалби срещу стотици злобари, които използват дистанцията на телефонния разговор, за да изливат агресия, заплахи и обиди към (често) случайни жертви. Преди няколко седмици една жена наду главата на моя колежка с яростни обаждания „Да оставиш мъжа ми на мира”. По-късно се оказа, че рогатата съпруга е от градче в южна България, за което дори не бяхме чували.
Случвало ли ви се е напълно непознат човек да ви атакува в Интернет с обиди и заплахи, само защото вие сте си позволил да коригирате негово изказване в (да речем) социалната мрежа Фейсбук? Хайде да приведем аналогичен пример в реалността.
Чакате на опашка в магазин за обувки (това е обединителното звено а ла интернет форум, отделен сайт или блог), пред вас стои един мъж, който е облякъл тениската си наопаки. Правите му забележка, а той започва да ви гълчи, обижда и заплашва. Вие му отговаряте културно, а той продължава да крещи. Ако караницата прерасне в скандал (и недай си боже ви удари), ще дойде полиция и ще го прибере в най-близкия участък. Щом случаят се повтори, само заради заплахите, вие можете да поискате ограничителна заповед.
Кой обаче може да ви издаде такава в мрежата? Вярно, винаги можете да натиснете бутона „игнор”, но ако проблемният човек иска да продължи да избива комплекси – ще намери начин. Като трябва ще си създава по 5 нови профила на ден или по 5 пощенски кутии. И ще продължи да ви тормози…
Скандалджиите в реалността са много, но скандалджиите в Интернет са още повече. Усещането за свобода на общуване и безнаказаност действа като магнит за подтиснати и лабилни екземпляри. Те обичат да „поставят хората на местата им”, не критикуват, а просто обиждат. Плюс това се спукват да заплашват! Пишат километрични обвинения, че си позволил да изразиш мнение. Въобще не се надявайте, че ще чуят какво им отговаряте.
Най-лошото е, че вече лесно можеш да разбереш как изглежда човечето, което ти трие байтове в главата. Въвеждаш имейла в търсещото поле на Facebook и виждаш кой ти чете морала. А в повечето случаи картинката не е приятна. И понеже трябва да сме възпитани, не бива да нападаме хората заради външните им несъвършенства. Но пък те са подтиснати, защото въпреки многото Интернет претенции, те добре осъзнават физическите си минуси. Някои се правят на слепи, други на непукисти, но суетата е общ порок.
Но пък е доста кофти. Виждаш човека, осъзнаваш защо реагира така и ти иде да му кажеш: „Пич, я се кротни малко, стани от компа, отиди на фитнес, разходи се сред природата, смъкни няколко килца…” Подобен съвет обаче ще предизвика още по-голяма вълна от агресия. Всички знаем, че истината боли и трябва доста смелост, за да се изправиш пред нея.
Не съм привърженик на стереотипите, но се замислете: във всеки форум има по някой вечно компетентен кон с капаци, който никога не е съгласен с чуждото мнение и зад този Достоевски се крие хилаво и плахо момче, без личен живот. Въобще не очаквайте, че ако ви срещне на улицата ще посмее да ви заговори, камо ли да ви противоречи! Има и гнусни, агресивни и нагли потребители, които в реалността са винаги дебели и мърляви мъже. А агресията им се дължи на неизразходваната сексуална енергия.
И понеже в България професията на психолога не е достатъчно популярна (нищо, че често звънят в редакцията ни, за да търсят Ани Владимирова, само защото е давала интервю за fortisimo.eu), аз предлагам отново полицейщината да надделее и първи у нас да въведем виртуалните полицаи и адвокати. Защо да чакаме 20 години?
Другата алтернатива е просто да не им обръщаме внимание. Но и това не е решение на въпроса. Количествените натрупвания от „игнори” ще доведат до качествени изменения. И тук вече ще стане страшно. Полицияяяяя!
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов
0 коментара