Въпросът за бъдещето на медиите през темата за технологиите и съдържанието е новата версия на познатата дилема за „формата” и „съдържанието”.
Развитието на интернет базираните медии през последните години ни накара да погледнем по-сериозно на бъдещето. Новините отдавна не идват до нас само на кръгъл час през радиото или в осем от централната телевизионна емисия. Достъпът до тях е наше право и наш избор. Интернет превърна всеки от нас в главен редактор, който може сам да си нареди емисия с нещата, които го интересуват.
Интернет превърна голяма част от нас в редактори и новинари, а повечето издания стимулират посетителите си да проявяват все по-голяма активност и да участват в подготовката на новия брой. Наскоро един добър телевизионен оператор сподели, че занаята става все по-труден, защото всеки вече е оператор, ползвайки технологиите и мобилния си телефон.
Светът на медиите вече е съвсем различен.
Дали това изчерпва темата? Нима технологиите, формата на представянето могат да променят из основи един цял свят?
В последното предаване „Седмицата” на „Дарик” радио Кирил Вълчев попита един от партньорите на Рупърт Мърдок за бъдещето на медиите. Човекът сподели, че и Мърдок го е попитал за мнение по темата и той веднага му отговорил – „технологии”. Добрият стар Рупърт се подсмихнал и възразил – „съдържание”!
В исторически план формата на всичко в този свят е изживявала своите революционни или еволюционни промени. Съдържанието обаче е качествено различно нещо. То просто трябва да е добро и да носи смисъл.
За fortisimo.eu – Иван Капралов
0 коментара