Читателите на fortisimo.eu и слушателите на „Форте” радио добре си спомнят симпатичните собственички на Парти агенция „PG” Милена Иванова и Цветелина Александрова.
Пък и да сте ги позабравили съм сигурна, че си спомняте наградата, която заедно с тях ви предлагаме. Защото наградите и сватбите всеки ги обича, а когато и двете са налице става наистина незабравимо.
Припомням, че ако вдигате сватба през юли или имате познати кандидат-младоженци, можете да спечелите – цялостна организация, украса и водене на сватбеното тържество. Пишете ни на адрес: Е-мейл адресът e защитен от спам ботове. . Побързайте - срокът е кратък. Заявки за участие в конкурса „Моята луда юлска сватба” се приемат до 29 юни включително.
Ето и практичните съвети на Цвети и Милена, които може би ще ви помогнат в организацията на вашата луда сватба.
Мина Денева: Какви видове сватбени ритуали предлагате?
Цветелина: Сватбените ритуали са най- различни. Те са съобразени със изискванията и предпочитанията на младото семейство. Някои предпочитат да са в типично български стил. Други са заимствани от чуждестранните сватби. Също така ритуалите са съобразени и с етноса на младоженците, тъй като всеки етнос си има определени сватбени традиции.
Мина Денева: Какво значение има аранжирането и съобразява ли се украсата с мястото на тържеството?
Милена: Аранжирането на едно сватбено тържество е много важен и съществен момент, за да бъде сватбата незабравима. Съобразяваме се с мястото, заведението и ресторанта. Има голямо значение и дали ритуалът е на открито или закрито. Обикновено избираме един основен цвят, като аксесоарите се съчетават с него по подходящ начин.
Мина Денева: Какви цветя се използват в букета и в аранжировката на залата или поляната?
Цветелина: Цветята, които използваме за аранжирането и украсата, пак са съобразени с тематиката на сватбата. Повечето младоженци предпочитат аранжировки със естествени цветя. Тези цветя са съобразени и със сезона и с това дали сватбеното тържество е на открито или закрито. Стараем се сватбената икебана, икебаната за колата, булчинския букет и цветята за гостите да са с еднакви цветя за да има синхрон. Напоследък много актуални са бутониерите от естествени цветя.Относно изкуствените цветя сме малко резервирани, защото естественото ухание и свежест не може да се замени с нищо. Но по желание на младоженците сме готови да направим аранжировка и с изкуствени цветя. За по-авангардните сватби използваме сухи цветя, плодове и други интересни елементи.
Мина Денева: Предложете цветови съчетания,вариант или друго по твое усмотрение?
Милена: Цветовете за аранжиране на сватбеното тържество са най- различни. Лично ние смятаме, че розовото и по-светлите нюанси на лилавото стоят нежно, но тези цветове са доста традиционни. Интересна комбинация е оранжево с жълто или бяло, резедаво с жълто, класическото червено и бяло, синьо и жълто, цвят праскова и бяло, злато с бордо. И все пак, младоженците имат последната дума в избора.
Мина Денева: Как обстановката влияе на сватбените тоалети?
Цветелина: Хубаво е тоалетите на булката, младоженците и дори и кумовете да бъдат съобразени с мястото на сватбеното тържество. През лятото се забелязва тенденция към градинските сватби. Това включва сватбени шатри и по-фриволни тоалети. Възможно е дори булката да е с ниски обувки или сандали. Ако заведението е в етно стил би било оригинално тоалетите да имат народни мотиви.
Мина Денева: Кои според вас са най-романтичните места в Шуменския регион, подходящи за бракосъчетание?
Милена: Много интересни места за бракосъчетание са историческите забележителности в нашия регион. Такива са старините на Велики Преслав, по-точно Златната църква. Мадарския конник, Плиска, Шуменската крепост са уникални със своята история и красота. Също така Археологически музей „ Велики Преслав” предоставя чудесно място за такива ритуали и бракосъчетания. Присъствала съм на едно сватбено тържество, на което младоженците бяха облечени и короновани като цар и царица, а статисти бяха облечени като войници.
Мина Денева: Какви са най-новите тенденции в самите ритуали на тържеството в ресторанта?
Цветелина: В този край си има точно определени ритуали, останали от векове, но към тях се прибавят елементи от чужди традиции. Задължителният елемент при сватбеното тържество е посрещането на младоженците с погача, мед и сол. Традиционно е пиенето на шампанско и чупенето на чаши, даряването на кума и кумата с торта, погача с пиле, а защо не и с печено прасенце. Традиционен е и първият сватбен танц. Традиционните ритуали се освежават с нови елементи, игри за младоженците и гостите и всякакви шеги.
Мина Денева: Какво се подарява от гостите в днешно време и на какво най-много се радват младоженците?
Милена: Подаряват повече електроуреди, техника (дори коли) някои под формата на ваучери или примерно билет за сватбено пътешествие. Но младите като че ли се радват най-много на парични подаръци.
Мина Денева: Как по-елегантно да се дадат пари или подарък, има ли определено място в ритуала?
Цветелина: Обикновено има момент, в който младоженците минават да поздравят гостите си с добре дошли. Точно в този момент гостите им поднасят своите подаръци. За да се поднесат пари по малко по-елегантен начин е за предпочитане да са сложени в някаква опаковка - плик или кутийка, а защо не и в някакъв сувенир. На пазара вече излязоха т. нар. „кутии за пари” – специално изработени за тази цел.
Мина Денева: Каква горе-долу да е продължителността на самата сватба, за да няма отегчение у гостите?
Милена: Приблизителното време от началото на сватбеното тържество до края му е от 8 до 12 часа. Всичко много зависи от самите гости и настроението им. През лятото се правят повече вечерни сватби. Има случаи, в които сватбеното тържество продължава до зори.
За fortisimo.eu – Мина Денева
30.06.2010 (ср) 8,46,39 EEST
7.07.2010 (ср) 22,01,14 EEST
7.07.2010 (ср) 22,04,09 EEST