„Джетлаг“ е термин, който описва състоянието на човешкия организъм при продължителен самолетен полет, преминаващ през различни часови пояси. Запознати твърдят, че това не е никак комфортно изживяване и протича с различна острота при отделните индивиди.
Специалистите предупреждават, че след приземяването, пътниците понякога чувстват силна умора, раздразнение, както и болка в главата, или имат затруднения с ориентацията.
Тези, както и редица други неприятни усещания, са предизвикани от нарушаването на естествения ритъм на деня и нощта. Проявява се по-интензивно, когато се пътува от запад на изток. Това е така, защото за организма е по-лесно да се пренастрои към по-дълъг ден, отколкото да „изгуби” няколко часа, отивайки на изток. Ето защо се препоръчват задължителни почивки след подобни продължителни самолетни полети.
Преживяването по маршрут България–Китай–България–Южна Корея–Сингапур–Австралия–Шри Ланка–България за десет дни обаче си е истински Сървайвър. На този „джетлаг“ тест реши да се подложи нашият съгражданин Красимир Костов. В изпълнение на кметските си задължения, той ще води общинска делегация до Джънджоу (Китай) и веднага след завръщането си в България ще отлети с друга делегация на президента Георги Първанов в Южна Корея, Австралия и Шри Ланка.
Така Костов не просто ще влезе в историята като първия нашенски кмет, официално посетил далечните земи. По информация на fortisimo.eu той ще е и първият ни съгражданин, изправил се смело срещу „джетлаг дискомфорта”. Разбира се, само от нас можете да очаквате описание на състоянието на участника в този експеримент след неговото окончателно завръщане.
Щастливи сме да научим, че пътешествието приключва точно на 1-ви ноември, когато ние българите празнуваме Деня на народните будители. Това си е надежда за скорошно и безпроблемно изваждане на кмета от унинието на джетлаг.
Fortisimo.eu публикува и няколко ценни съвета към участника в експеримента, любезно предоставени от авиокомпаниите:
Съвети за пътуващите на изток:
- Постарайте се да заспите по време на пътуването
- Консумирайте продукти, богати на въглехидрати (плодове, картофи, макарони, ориз, кисело мляко). Приемането им ще увеличи сънливостта Ви.
- Няколко дни преди излитането опитайте постепенно да пренастроите организма си към новия дневен ритъм – легнете си 2 часа по-рано от обикновеното. На следващия ден станете също по-рано.
- Избягвайте сънотворните средства - по-добре използвайте естествени и изпитани методи за проблеми с безсънието, като например билков чай.
- Важните срещи, които ви очакват на мястото, към което пътувате, планирайте във вечерните часове. Тогава вашият организъм ще е най-трудоспособен.
- Избягвайте алкохола, защото той забавя адаптирането на вашия организъм към новия дневен ритъм.
За fortisimo.eu – Мина Денева и Иван Капралов
15.10.2009 (чт) 18,40,56 EEST