Голямата новина от миналата седмица бе „разбиването” на сайта chitanka.info. Интернет порталът предлагаше безплатен достъп до огромен каталог с литература на български и чужди автори.
Благодарение на акцията срещу престъпната група от виртуални просветители – Интернет обществото буквално се взриви. Изписаха се стотици мнения, зададоха се хиляди въпроси, повечето от тях могат да бъдат открити като връзки на челната страница в неработещата библиотека.
Прекарах съботния ден в четене на част от тези публикации. Твърде спорни и абстрактни са всички дебати на тема права върху интелектуални продукти. Ако се завъртим около спора на издатели, преводачи, автори, интернет потребители и ченгета, всеки от тях ще извади логични аргументи, но в края на краищата позициите трябва да се пречупват единствено през призмата на Закона.
А според Закона „без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо: възпроизвеждането на вече публикувани произведения от общодостъпни библиотеки, учебни или други образователни заведения, музеи и архивни учреждения, с учебна цел или с цел съхраняване на произведението, ако това не служи за търговски цели.” (чл.24, ал.9)
В случая си говорим за една виртуална библиотека, която не иска годишна такса, която не се издържа от реклами и в която всеки качва книгите си доброволно и безвъзмездно. Виждате ли някакви търговски мотиви? Аз по-скоро виждам опит за съхраняване на вече издадени текстове.
Ако този факт не се нрави на Асоциация „Българска книга“, Съюза на преводачите в България и разни издателски къщи – вместо да се обръщат към ГДБОП, то по-скоро трябва да потърсят помощта на депутатите за промени в Закона за авторското право и сродните му права. Ако това не стане, то съветвам ги да се преориентират в професионално отношение. Никакви икономически интереси не бива да създават ограничения към познанието. То трябва да бъде общодостъпно. Да протестираш срещу виртуална и некомерсиална библиотека е като да се обявиш против физическите библиотеки и читалища.
ГДБОП пък се нуждае отчайващо от нови PR специалисти. Настоящите бюджетни "експерти" представят антимафиотите като смехотворно дезориентирани ченгета (затова помогна и тяхната издънка с объркания арест на Човекът глас Краси Аврамов). В прессъобщението от ГДБОП има няколко фатални грешки.
Според сайта на Дарик радио, цитирайки експерта по киберпрестъпления в службата Явор Колев всеки месец в сайта chitanka.info са били качвани по 600 нови заглавия а под отговорност са подведени шестима души. Повечето медии нарекоха Интернет администраторите „престъпна група, която действала при строго изградена йерархия от цялата страна”. А bTV се опита да ни убеди, че chitanka.info е всъщност книжарница. Е, как така след като нищо не продава?! Писателите и издателите пък заплакаха, че са ощетени с милиони. Много ми е интересно как са ги изчислили тези загуби?
Бърза справка с архивите на сайта, който сега помещава предизвикателния домейн chitanka.gdbop.com (или още по-предизвикателния адрес chitanka.ebni.me), показва, че през месец май в библиотеката са качени 278 произведения (сред тях книги, разкази, приказки и есета). През април бройката е 268, а през март – 112. Ето, хванахме Явор Колев в лъжа. Къде са 600-те заглавия?! А и как можете да си представите, че всички тези книги се качват единствено от шестима души? Това е практически невъзможно, дори ако вземем предвид реалните, а не полицейските цифри. Истината е, че всеки интернет потребител, автори или преводач можеше да попълва съдържанието на библиотеката.
За да не нажежава общественото мнение срещу себе си и срещу институцията, която представлява, Явор Колев не трябваше да дава гръмки изказвания. Беше редно да остави думата на прокурори и съдии. Иначе е факт, че ГДБОП осъществи една успешна акция, отсега нататък обаче може да ни спести кадрите в стила на „От местопрестъплението”… извадени от контекста на полицейските действия те изглеждат смешно.
За добро или лошо – процес, който касае правата около интелектуалната собственост трябва да бъде проведен, за да се регламентира някаква основа. Ощетените издатели обаче едва ли осъзнават, че ако chitanka.info спечели делото – ще има право да съди държавата за нарушените си права и така България ще плати за поредната прибързана и шумна полицейска акция с нашите пари – парите на данъкоплатците.
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов
29.06.2010 (вт) 10,57,08 EEST
29.06.2010 (вт) 14,16,37 EEST
2.07.2010 (пт) 12,20,39 EEST
2.07.2010 (пт) 12,21,31 EEST
2.07.2010 (пт) 17,15,32 EEST