Без значение дали ти харесва или не технологиите се променят, а заедно с тях и светът, в който живеем. Днес всеки може да прави музика и каченият му в YouTube клип да бъде гледан милиони пъти.
Всеки може да изрази мнението си по който и да е въпрос в собствен блог или да напише електронна книга и ще се намерят хора, които да го четат. Както и всеки може да слуша музика и да чете напълно безплатно. Това не се харесва на музикални компании и издателски къщи, но недоволството им не променя реалността – може временно да забави процесите, но не може да ги спре.
Промяната винаги е плашеща, но и винаги е извор на много нови възможности. Стига да си отворен към тях, да промениш начина си на мислене, за да можеш да ги видиш.
Имайки достъп до огромно количество музика, аз вероятно ще попадна на много песни, които при други обстоятелства не бих чула, защото не бих дала парите си за диск на непозната за мен група. Част от тези песни ще ми харесат, друга част – не. А един малък процент ще ми харесат до толкова, че ще искам да си купя диск на изпълнителя. И дори не само един, а всички издавани до сега, и всички, които ще излязат в бъдеще.
А и защо да се ограничаваме само до дискове – ще поискам да имам всякакви сувенири, свързани с групата – тениски, шапки, всичко за което се сетите. Ще съм готова да платя по-скъпо, за да съм от първите, които ще чуят нова песен. Все пак не трябва да изоставам от останалите техни фенове, с които е толкова лесно да влезеш в контакт чрез Интернет.
И всичко това благодарение на една безплатна песен, която можеше и да не чуя.
Същото е и с книгите – може да си я прочета безплатно, но тя толкова да ми хареса, че да отида да си я купя – за мен или пък за приятел, а може да съм готова и да платя повече за копие с автограф от автора.
Разбира се, винаги ще има хора, които просто ще си теглят нещата безплатно и никога няма да дадат пари. Едни – защото нямат възможност, други – защото искат всичко на аванта. Това не са пропуснати ползи за издатели и музикални компании, защото ако липсваше безплатният вариант тези хора пак не биха дали пари – просто щяха да си останат без музиката и четенето.
Естествено, сигурно има и такива, които биха си купили книга или диск, ако не можеха да си ги изтеглят и компаниите наистина търпят загуби от това. Но дали загубите са по-големи от печалбите, които са получили от множеството спечелени фенове?
И няколко примера. ФСБ губи ли като качва новия си диск в интернет или печели хиляди почитатели, които с удоволствие биха платили, за да чуят любимите си песни от албума в един концерт на живо? Авторът Тихомир Димитров губи ли, като качва и двете си издадени книги в блога си asktisho.wordpress.com, от където можеш да си ги прочетеш напълно безплатно. Дали щеше да направи това, ако смяташе, че то му вреди?
Не е ли по-вероятно след като съм пропуснала да си купя книгите и съм ги изтеглила и прочела и са ми харесали, следващият път когато излезе негова книга веднага да отида да си я купя? И дали бих направила това ако не бях чела предишните му книги и не знаех колко добре пише?
И последно – бях чела някъде за една американска група (не помня името), която пуска албума си в интернет и дава възможност на хората да платят за него, колкото искат (включително и $0). Много хора го теглят безплатно, но не са малко и тези, които плащат много над нормалната цена.
Минимални суми дават и хора, които не могат да си позволят пълната цена – по-добре малко, отколкото нищо, нали? Хората са готови да плащат – за нещо, което им харесва, за да продължават любимите им групи и автори да правят музика или да пишат, както и защото тука приемат плащането като оказана помощ, подкрепа, проявена щедрост, а не като разход.
Усещането е съвсем различно.
Светът се променя и е пълен с възможности. Да ги открием и използваме, вместо да се борим с промяната!
За fortisimo.eu – Рослава Стоянова
30.06.2010 (ср) 7,33,58 EEST
30.06.2010 (ср) 15,12,40 EEST