Едно от най-важните неща, които трябва да направите за вашето дете е да му изберете педиатър. Изборът се прави дни преди да ви приемат в родилния дом (става въпрос за устна уговорка между вас и лекаря).
Формалностите по записването се уреждат след като бебето се роди и преди неговото изписване от родилно отделение. 24 часа след като вие и вашето съкровище сте вече у дома – педиатърът ще ви посети и ще ви даде най- важните наставления, ще прегледа бебето, ще се осведоми за начина на раждане, евентуални усложнения, ще се запознае с епикризата от родилния дом и ще ви покани на първата консултация, на която ще се проследи как се развива бебето. Изборът на педиатър е трудна работа. Казвам го от опит. Питах, разпитвах приятелки и познати, събирах впечатления, четях форуми и оказа се, сбърках.
Защо казвам това ли, ами защото още първия път, когато имах нужда от лекаря на бебето - той не ми отговори на обаждането. Чувствах се безпомощна, защото малката нямаше и месец. Решихме да я заведем в дежурния кабинет в поликлиниката откъдето ни изгониха с думите „Детето има педиатър, за какво сте ни го довели!”.
Разбирам, че тези хора работят за смешни пари, разбирам също и, че здравната реформа не е нещо, с което можем да се гордеем, но какво е виновно детето ми, за да му бъде отказана лекарска помощ. Това се случи на Великден. А, уж по празници българите сме ставали по- милосърдни. Отидохме на частен преглед, където за щастие попаднахме на изключително мила жена и невероятен специалист. За съжаление не работи със здравната каса и не мога да я избера за педиатър.
След няколко дни заведохме детето при неговия лекар, който ни посрещна с думите „О, да, разбрах, че сте ходили в спешния кабинет, ами те всички деца така правят, какво толкова сте се притеснили”. Преглътнах това в името на детето, за да продължим с прегледа, а и защото знам, че наистина има майки, които звънят за щяло и нещяло.
Преглътнах и таксата, която трябваше да заплатя, въпреки, че знам, че такава не се дължи. След месец, отново в почивен ден, бебето вдигна температура, придружена от още няколко симптома, за които съм чувала, че веднага трябва да се консултирам с педиатъра. Е, ще се консултирам, ако той благоволи да си вдигне телефона, разбира се.
На третото позвъняване мобилният беше изключен. Нямах време да се ядосвам, защото в момента здравето на рожбата ми беше най- важното. Отново на частен преглед. Третият път, когато "нашият лекар" ни потрябва беше за реакция след ваксина на бебето. Няма нужда да ви казвам открих ли доктора. Питам се, за какво избираме педиатри на децата си и защо това е задължително. Тези хора само мерят и теглят, това и аз го правя със същия успех у дома. Аз не мога да кажа на бебето си да се разболява само в работни дни.
Защо ви занимавам с моите проблеми ли? Защото съм сигурна, че това не са само мои проблеми, а на много майки и татковци. Няма да цитирам имената нито на лекаря, от когото съм доволна, нито на този, с когото ми се иска да не бях се срещала. Иска ми се обаче всеки, който се окичи с „титлата” педиатър да се замисля преди това. Ако това се случи може би ще спрем да чуваме по новините за случаи на починали деца в резултат на лекарска грешка. Иска ми се също да дойде времето когато няма да се моля да не ни се налага да се срещаме с детския лекар, а да се обръщам към него с доверие.
Затова преди да изберете Човека – помислете добре, консултирайте се. Поинтересувайте се какво е работното му време, прави ли посещения в дома, кой го замества, когато отсъства. Не е без значение има ли опашки пред кабинета и чака ли се дълго, а ако сте привърженик на хомеопатията-предлага ли този начин на лечение? Възможност за смяна ще имате чак през декември. Изборът на добър лекар, на когото вярвате и разчитате е стъпка в правилна посока, за да имате едно здраво и щастливо бебе. Успех!
Читателка на fortisimo.eu
16.07.2010 (пт) 21,01,01 EEST
11.08.2010 (ср) 18,46,13 EEST