Въпреки че кошмарите често действат негативно на нервната ни система, създавайки усещане за страх и тревога, те могат да се окажат и доста добри предвестници.
И тук не си говорим за противоположното тълкуване на сънищата, при което хубавото вещае лошо, а лошото – хубаво.
„Кошмарите са полезни за нашето оцеляване като индивиди и ако не бяха, досега да са изчезнали по еволюционен път”, казва Дидри Барет, психолог в Харвардския университет. Неговата теория, публикувана на страниците на lifeslittlemysteries.com, твърди, че кошмарите посочват страховете, с които трябва да се справи нашето съзнание. Лошите сънища сигнализират за опасности от всякакъв тип. В миналото такива опасности са били нападения от животни (много чест сън и в настоящето, наследен от грижите на предците ни). В днешно време тревогите ни все по-често се свързват с пожари, наводнения, убийства, грабежи и катастрофи. Повтарящите се кошмари изкарват на светло страховете ни, а след като ги назовем с думи, ние знаем с какво да се борим. При изяснените тревоги е задължително да успокоим и съзнанието си. Как става това?
Как да спрем еднотипните кошмари?
Най-лесният вариант, който ни препоръчва Дидри Барет, е да измислим развитие на страшния сън, което да ни устройва. Предварително да знаем как ще излезем от критичната ситуация. Много хора предпочитат сами да нокаутират престъпника, който ги напада, а други се настройват да получат помощ от трето лице. Определени хора убеждават подсъзнанието си с радикални аргументи, а за други от полза се оказват метафоричните решения.
„Веднъж като измислят края на съня, хората могат да го репетират в будно състояние, а също така и докато се готвят да заспят. Трябва да си напомнят често желаната развръзка – ако кошмарът се повтори”, съветва ученият от Харвардския университет.
Преди да промените сюжета на един кошмар – психологът предупреждава, че непременно трябва да разгадаете неговото значение. В повечето случаи страшните истории в сънищата ни са просто отражения на страховете ни в реалността.
От културологична гледна точка кошмарите винаги се свързват с някакъв преход или промяна, която трябва да преминем. Те са водач във взимането на решения. Установено е, че сънищата ни стават все по-тревожни – щом усетим липса на стабилност: икономическа, семейна, професионална…
В повечето случаи хората могат сами да се справят с кошмарите, но моментално трябва да потърсят професионална помощ ако страшните сънища ги изтощават или изнервят или ако пък заради тях не смеят да заспят.
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов (снимка: lifeslittlemysteries.com)
0 коментара