Не ми беше необходима двуседмична почивка на морето за да се убедя, че след СПА вълната е дошла модата на Rezort (Ризорт) комплексите. Разбира се, че нищо не пречи двете да си вървят ръка за ръка.
От север на юг по българското Черноморие е пълно с комплекси, които се стремят да вкарат гостите си зад оградата и да им предоставят всичко необходимо за една пълноценна почивка – без да им се налага да ползват външни услуги.
Ризорт комплексите задължително предоставят пряка връзка с плажа и морето, но до тях също е задължително да преминеш през създаден специално за теб басейн с всякакви съпътстващи услуги. Разбира се, че е задължително да има и детски басейн. Така е много възможно да си избрал почивка на море, но през цялото време да го гледаш от терасата на хотела след като си изкарал плажа край басейна.
Ризорт комплексите предоставят редовно хранене по час, но задължително съдържат достатъчно кътчета за компании, които искат да си приготвят храната сами. Има и междинни варианти, при които хем си на барбекю, хем скарата ти я приготвя друг.
Ризорт комплексите не фокусират услугите единствено към пасивната почивка, а се стремят да ти предоставят условия за практикуването на различни спортове. Задължителни са тенис кортовете, велосипедите и игрищата за волейбол или футбол.
Ризорт комплексите са днешните къмпинги довели да десетки обяви за продажба на къмпинг оборудване с 70% отстъпка.
Откривайки благините на модерната морска почивка попаднах в „Гетото”. Остатък от легендарен морски къмпинг. Парче земя до живописен залив с прекрасна плажна ивица и спокойна морска вълна. Три каравани скрити зад високи стени от плет, около които стърчат прокарали домати. В средата на „Гетото” расте дива ябълка. Естествен център на всеки лагер. В хладилника задължително се поддържат количества за внезапно спретната салата, мастика и ракия. Модерността е пробила с интернет връзка, електричество и ток, но другото нарочно е оставено извън плета.
Какво е „Гетото”? Носталгия? Жалба и спомен за отминалите времена на „къмпинг културата”. По-скоро естествен стремеж към все по-липсваща романтика и свобода. В „Гетото” няма часовник и календар. Хранене по час и предварително записване за корта. В „Гетото” за седмица ставаш част от друго общество. Пееш, пиеш, радваш се или спориш с други хора. Тук компанията е важна докато в Ризорт можеш да си останеш анонимен.
По своите външни белези „Гетото” също е Ризорт, но качеството на почивката тук е друго. Базирано на човешки ценности, които не се повлияват от модерността и времето. Затова то си остава желано място за морска почивка на успели хора, семейства, задължително пристигащи там всяко лято, или задружни компании.
Мнозина са убедени, че за да изглеждат днес „отворени” е добре да почиват в Ризорт. Хората от „Гетото” пък са такива, които не се стремят да изглеждат, а се чувстват отворени.
Няма да ви кажа къде е „Гетото”, за да не намаля шансовете си да наема каравана за следващото лято. Питам се обаче, защо следваме модата, а после се опитваме да изградим друга, която да ни върне към истинските неща. Защо правим СПА и Ризорт, а призоваваме към развитие на „селския туризъм” примерно?
P.S. – Размисли от джакузито в един хотел, който гледа към един къмпинг
За fortisimo.eu – Иван Капралов (снимки: vakancii.eu и businesstravel.bg)
3.08.2010 (вт) 6,45,41 EEST
5.08.2010 (чт) 2,12,21 EEST