Искаш да спечелиш пълното внимание на твоите роднини, приятели, колеги или подчинени? Ще ми позволиш ли да ти издам тайната? Много е лесно да я приложиш на практика, но ако си противник на езиковите манипулации, то прескочи тази статия.
Има голяма вероятност текстът да разстрои по-чувствителните читатели на fortisimo.eu.
Не е сложно да накараш хората да следят с интерес думите ти. Но преди да разкрия плана за действие, искам да те попитам. Спечелих ли твоето внимание?
Ако все още четеш този материал, значи отговорът е „Да” и очакваш от мен да ти издам ключът, който ще привлече интереса към теб. Ключът всъщност е думата „тайна”.
Мистерията и страха са чудесни средства за манипулация, които обаче рядко се използват за битови и професионални нужди.
Представи си, че един учител по история започне урока си така: „Темата, за която ще говорим днес е забулена в тайни и мистерии. Някои от тях са толкова скандални, че ще ви смутят дълбоко. И, въпреки това, аз ще ви ги разкажа”. Всички, дори и най-слабите ученици, ще гледат с интерес към даскала. И ако той успее да представи урока по интересен начин, децата ще придобият траен спомен от „мистериозния” разказ. Точно този модел приложих и аз в началото.
Хората обичат тайните и гледат с интерес към забранените неща. Желаят да бъдат притеснявани и изненадвани. Доказателство за това е успехът на писателя Дан Браун. Възползвай се и ти от тази слабост на човешката природа и бъди мистериозен.
Ако искаш да проведеш по-дълъг и емоционален разговор с непознат, то изчакай първия въпрос и загадъчно попитай: „Наистина ли искаш да знаеш?”. А ако отговорът ти не е чак толкова специален, то поне кажи: „Ще се доближиш ли? Не искам останалите хора да чуят какво ще ти кажа”. Така с едно изречение гърмиш два заека. Първо – успяваш да постигнеш нужната мистерия и второ – демонстрираш лично отношение, което също ще бъде оценено високо.
Ако искаш да те слушат внимателно, но и да установиш емоционална (или интимна) връзка с човека срещу теб – често използвай израза: „Ще ти издам една тайна”. Тези думи те карат да изглеждаш открит човек, който демонстрира доверие към събеседника.
Алтернатива на последния израз е непретенциозното отбелязване: „Обикновено не говоря за тези неща, но…”. Работа би могла да свърши и молбата: „Моля те, не го казвай на никого”, но тук се натрапва липсата на доверие и се разчита единствено на мистериозния фактор.
Изпробвай тайните за предизвикване на внимание и сподели дали са ти свършили работа! Но имай предвид, че те гарантират само първоначалния интерес. Дали ще оправдаеш очакванията на хората отсреща – това зависи само от теб ;)
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов (снимки: janamatthewsgroup.com)
0 коментара