Двадесет години преди днес. Вестникарският пазар в България преживява истински ренесанс. Печатът е абсолютният властелин в медийния свят.
Различни предприемчиви групи и сдружения планират да разкрепостят и модернизират радио ефира, а телевизията търси бъдещето в рамките на миналото.
Дебатите в масмедиите са свързани с това дали имат бъдеще партийните вестници или не, дали езикът в пресата следва да се опрости и дали режимът за предоставяне на радиочестоти трябва да се либерализира. В тези времена музикалните изпълнители издават музика на аудио касети, а Законът за авторските и сродните му права се преписва от Европа. Българите чуват за Интернет, но нищо повече.
Българите говорят по стационарни кабелни телефони и гледат на първите появили се мобилни оператори като на неприлична демонстрация на богатство. Най-често натрупано по нечестен начин от криминално проявени лица, наричани „мутри”. Обществените комуникации са на терена на публичността и се ръководят от принципите на класическите масмедии.
Десет години преди днес. Вестникарският пазар в България е окрупнен и в него все по-силно се чувства натиска на рекламата. Печатът все още е господар въпреки че телевизията вече събира по-голямата част от аудиторията и рекламните приходи. Ентусиастите в радио ефира отдавна са се наиграли и вече са продали честотите на появилите се национални вериги, които се развиват с помощта на чужди инвестиции. Дебатите в масмедиите са свързани с въпроса колко точно национални телевизии може да има в страната, каква е функцията на обществените радио и телевизия и как точно да се плащат авторските права на изпълнители и продуценти.
В тези времена музикалните изпълнители продават компакт дискове. Интернет вече е в България, но масмедиите все още не му обръщат внимание. Българите вече говорят по мобилни телефони и дори се питат дали да не спрат стационарните. Обществените комуникации все още са на терена на публичността, но доверието в принципите на класическите масмедии ерозира.
Днес. Вестникарският пазар в България е на кръстопът, разкъсван от предизвикателствата на кризата и кризата в инфраструктурата на комуникацията си с аудиторията. Печатът вече не е господарят на медийния свят и на пръв поглед се преориентира от новините към анализите. Телевизията затъна в шоуто. Радиото отдавна избяга от публицистиката и си избра ролята на аудио фон. Телевизията и Радиото доброволно влизат в Интернет. Дебатите в масмедиите са свързани с ролята на Интернет и възможностите за неговото регулиране, предстоящата цифровизация на ефира, и нерешеният въпрос с авторските права. В тези времена музикантите предпочитат да крият песните си, защото всички ги теглят в *.mp3 формат.
Интернет е навсякъде. Той е новата медийна платформа и вече посяга към зоната на мобилните комуникации. Интернет влезе в мобилните телефони и е на път да ги промени същностно. Аудиторията се възползва от технологиите и въстана срещу принципите на класическите масмедии. Зрителят и слушателят вече таргетират телевизиите и радията, а не както досега. Те определят и си избират своя прайм тайм.
Аудиторията се превърна в главен редактор. Личното все повече излиза на територията на публичността. Споделеното от мен и приятелите ми във Facebook често се оказва по-интересно от новините.
Масовите комуникации убиват масмедиите.
За fortisimo.eu – Иван Капралов
17.08.2010 (вт) 7,22,29 EEST