Всички ние, които използваме мобилни телефони и компютри, знаем, че можем да се пристрастим към техниката, точно както наркоманите към дрогата.
Ако не ми вярвате – спомнете си как реагирахте последния път, когато „изчезна” Интернетът, или пък угасна тока. А ако забравите телефона си у дома и излезете по задачи? Нямате ли чувство, че ви липсва едната ръка?
Кога обаче пристрастеността към технологичните джаджи се превръща в болестно състояние? На този въпрос ни отговаря Джон О'Нийл, директор на Института по зависимости в Хюстън. Според него ситуацията се влошава, когато техниката ни кара да изместим фокуса от истинските си задължения и дори при комуникацията с приятели и роднини. „Ако в един момент започнете да предпочитате изпращането на SMS или e-mail-и пред телефонното обаждане или срещата лице в лице – нещата не са тръгнали на добре”, казва О'Нийл.
Най-актуалната тема пред клиничната психиатрия в момента е зависимостта от Интернет. Милиони хора по целия свят потъват напълно в Мрежата. Живеят няколко различни живота чрез профили в социални сайтове и множество акаунти в чат програмите. Още през 2007 г. в научните среди започва да се налага тезата, че манията по виртуалното общуване трябва да се нареди до други известни зависимости като клептоманията и хазарта.
Джон О'Нийл назовава още два от основните симптоми на технологична пристрастеност. Ако по време на филм или вечеря проверявате мобилния си телефон за SMS или пропуснати обаждания, ако не можете да изгледате едно ТВ предаване, без да видите дали някой не го е коментирал във Facebook - то значи сте тръгнали към пропастта.
Не само наркоманите крият своята дрога. Много често и хората, които злоупотребяват с техниката, прикриват следите си, за да „докажат” на другите, че нямат проблем. На помощ тук идват алтернативните профили, които водят до раздвояване на виртуалната личност.
Технологиите ни служат прекрасно. Позволяват ни моментална връзка и правят света едно истинско Глобално село. Не бива обаче да прекаляваме с тях. Пряката комуникация е жизненоважна. Човек се нуждае от физически контакт с близките си, за да бъде здрав и в добро настроение.
Лошата новина е, че телата ни са проектирани лесно да изпадат в състояние на зависимост. Когато правим нещо, което ни доставя удоволствие, ние отделяме допамин, служещ като естествен наркотик за мозъка. Така на практика можем да станем зависими към всичко, което ни прави щастливи.
Ако осъзнаем, че сме се пристрастили към технологиите, трябва сериозно да осмислим работата, която ни вършат и да си поставим определени граници. Задължително е да си определим няколко часа от денонощието, в които да не посягаме към компютри и мобилни телефони. И нека в тези часове не влиза времето ни за сън.
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов (снимки: mirror.co.uk и mentalfloss.com)
0 коментара