Apple Inc. е на път да сбъдне кошмарите на всички потребители, развиващи фобията, че някой може да използва мобилните им устройства , за да ги следи.
Докато техническите маниаци се радват на новите програми, отключващи последния iPhone 4, от фирмата се подготвят да въведат технология, която ще идентифицира и наказва клиентите им, злоупотребяващи с модерните телефони. И въпреки че няколко компании пострадаха значително от опитите да следят и ограничават клиентите си, от Apple засега са категорични, че ще наложат контрол над хакерите.
Преди да продължа обаче трябва да ви обясня защо се налага разбиването на iPhone. Политиката на фирмата е да не предлага устройствата за свободна продажба. Те се купуват с договори към определени оператори и са заключени за работа само с техни карти. Ако се прехвърлите към друга мрежа, трябва да хакнете телефона или да си намерите turbo sim карта, която ще залъже апарата. Чрез разбиване на телефона обаче можете и да си инсталирате приложения, които иначе се купуват само от магазина на Apple.
Фирмата на Стив Джобс ще се опита да пробута технологията за установяване на личността като средство за защита на потребителите. Така клиентите им ще имат реалния шанс бързо и лесно да откриват машинките си при кражба. Но технологията ще позволи на Apple да ви идентифицира и подведе под съдебна отговорност ако от компанията решат, че злоупотребявате с устройството.
А каква всъщност е тази технология, която ще успее да ви хване в крачка?
Дистанционно от Apple ще могат да записват вашите разговори, да ви снимат без телефона да влиза в режим Camera и без да издава звуци. Освен това техниците ще получават и GPS данни за положението ви. Но това далеч не е всичко. iPhone смята да записва дори сърдечния ритъм на притежателя си. Вероятно тази функция е разработена с цел следене на физическото състояние на пострадали или отвлечени хора.
Шпионската вратичка ще позволява на Apple да блокира всеки телефон при сигнал за кражба. Също и да проследява целия интернет трафик на заподозрения в хакерство.
И въпреки че идеята има безспорни предимства в защитата на потребителите, тя поставя под сериозен въпрос личния ни живот. Мисълта, че една голяма компания ще разполага с достъп до всичките ни разговори и ще може да снима домовете и офисите ни звучи като сюжет за филм на ужасите. Слава богу, че камерите на iPhone-те не са никак добри.
Засега от Apple не са обявили какво ще правят с цялата събрана информация – колко дълго време ще се съхранява или дали данните ще се споделят с други. Сигурен съм, че властите ще проявят интерес към технологията и ще поискат да ползват архивите.
Проблемът с корпоративния достъп до личния ни живот е толкова сложен, спорен и опасен, че най-доброто нещо, което могат да направят от Apple е бързо да се откажат от следенето на потребителите си. Когато информацията запали медийното пространство ще е вече късно за извинения…
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов
2.09.2010 (чт) 12,45,03 EEST