Няма полицейска акция, която да е вдъхновила толкова много разговори. Екранът, ефирът и печатът бълват експерт след експерт. Специалистите със завиден капацитет говорят за некви си „Дупета”.
Без да съм експерт, реших да драсна два-три реда по темата, като на моменти ще се разграничавам от колбасарското значение на термина.
Преди това обаче искам да уточня някои факти:
1. По-хубаво от моето дупе нема.
2. В срок на годност е. При това, забележете, без да има поставен етикет. Поне не знам за такъв.
3. Никога не е в една и съща опаковка, но въпреки това е лесно разпознаваемо.
Но за всички, които са любопитни ще кажа, че не се продава в търговската мрежа. Всъщност май никъде не можете да го купите.
Колкото и да не ми се вярва обаче на яве излезе поредното доказателство по въпрос, изказан незнайно кога, неизвестно от кого. За пореден път се разбра, че “Гъз глава затрива”. Поне в България.
„Дупетата” били с изтекъл срок на годност и ние сме ги изяли. Чудо голямо. Сякаш се случва за първи път. Водещият факт е, че тези изрезки от салам каквито и да са, са евтини. И не можете да забраните на майка ви, свекърва ви или на жена ви да не купува от тях. Особено оттук нататък, когато килограм кренвирши ще струва 10 лв.
А не се очаква повишаване нито на пенсията, нито на работната заплата.
А огромен процент от българите живеят под прага на бедността.
Това е като спора за красивата жена, която е невярна. Невярна е, ама е красива. Кофти са „дупетата”, ама са евтини.
Разбира се, че е важно здравословното хранене, никой не отрича това. Най-доброто било да ядем продукти от градината си. Щото преди век така сме правили. Колко от нас имат градини?
А колко от нас знаят, че да се отглежда домашен плод-зеленчук изисква най-малкото време. Не е въпросът в това само да посееш семето. Може да ви се стори странно сравнението, но е логично. Не случайно човешкият зародиш също се нарича плод. И той е излязъл от семе, но грижата за него е цял живот. Така е и със зарзавата. А нима скандинавци и англичани имат дворчета, в които си сеят доматчета? Или при тях май всичко се гледа в оранжерии.
Питайте детето си, завърнало се от студентска бригада, за да припечели някой лев, биологично ли е тамошното производство?
Защо тогава тези хора са здрави? Ами те ядат също нитратни и пълни с консерванти храни? Живеят под още по-голям стрес, познават го от доста по-дълго време, отколкото ние. А българите затлъстяваме, сърцата ни и мозъците ни се скапват много по-рано от предвиденото.
Честно да ви кажа не вярвам в тази конспиративна история, че обираме отровите на Европа.
Друго намирисва в цялата история. Но причина не са „дупетата”. Все пак, ако трябва да сме точни, тази част от човешкото тяло изкарва на бял свят процеси, случващи се в дебрите на живия организъм. Но както винаги по радой-ралински гъза с рози ще накичим, насраното да заличим.
За fortisimo.eu – Светла Крумова (снимка: biskvitka.net)
0 коментара