В условията на продължилата агония на българската здравна система, все по-рядко ни се налага да се замислим, че медицината дава шанс за живот.
Когато говорим за здравеопазване, често стигаме до примери за опашките пред кабинетите на общопрактикуващите лекари, липсата на направления за специалисти, вечното недофинансиране, водещо до все по-малко лекари и медицински сестри. Как при всичко това да си спомним, че медицината ни дава шанс за живот?
В повечето случаи това става след драматично събитие за нас или за нашите близки. След онази намеса на лекарите, която ще запомним завинаги и, в интерес на обективността, ще ни докара до твърдението, че има и свестни представители на медицинското съсловие. Сами разбирате обаче, че това винаги е разговор, натоварен с емоции. При многото емоции често се губят фактите.
Затова ми се струва важно да погледнем на новината от вчера максимално обективно. Шумен става един от центровете в страната където ще се практикува ин витро оплождане. Това съобщи първо в ефира на „Форте” радио управителят на медицински център „Свети Иван Рилски” д-р Даниел Димов. До края на годината здравното заведение очаква разрешение затова от Националната агенция по трансплантациите. Местният център ще предлага асистирана репродукция, следвайки професионалния пример на най-добрия български специалист, д-р Георги Стаменов, и неговата клиника „Надежда” в София.
Какво означава това? Без емоции.
Нова възможност за стотици двойки с репродуктивни проблеми, които до този момент имаха само две алтернативи – столицата или морската столица. Хиляди спестени нерви по планирането на поредното пътуване с медицинска цел. Спестени пари. Много повече информация за медицински проблем, за който по принцип не се говори много. Немалко хора у нас живеят с този проблем. За тях няма две мнения, че медицината им дава последен шанс. Да спрем дотук, за да не влезем в емоциите.
Какво още означава тази новина?
Стотици двойки с репродуктивни проблеми, които ще потърсят шанса на медицината в Шумен. Още един опит градът ни да развие високотехнологична медицинска услуга, която да го направи притегателен център. Само вижте ефекта от дейността на онкологичния диспансер. Или успеха на очната клиника в Търговище.
Колкото по-близо е до теб, толкова по-голям е и шансът, който медицината ти дава.
Което ме подсеща да добавя, съвсем без емоции. Държавата още мисли за здравната карта на България. Да закрие ли областните болници или не? Погледнато без емоции – този въпрос отваря широки врати за хората, които не се страхуват да рискуват и да влязат в териториите, освобождавани от държавните болници. Може би не е чак толкова шантаво да погледнем на сградата на старата шуменска поликлиника като на бъдещата частна градска болница. Здравно заведение, което почива на принципа, че медицината дава шанс. А не „лежи” на клиничната пътека и нейните правила.
За fortisimo.eu – Иван Капралов
0 коментара