„Вероятно няма Бог, така че спри да се тревожиш и се наслаждавай на живота си!” Този надпис се разхожда по няколко лондонски автобуса от януари.
Големият въпрос е кой продукт трябва да отрече Бога, за да развърже джобовете на потребителите. Сещам се за много такива стоки, но не… в случая поръчителят не се опитва да ни пробута конкретен продукт. Поръчителят е „Британска хуманистка асоциация” – атеистко анонимно сдружение, което набира огромна популярност на Острова.
Всъщност как може клубът да е анонимен и да набира популярност? Това е най-логичният въпрос. Оказва се, че скрити били само членовете на организацията, защото в католическия свят, към който се причислява и Обединеното кралство, било опасно да твърдиш, че не вярваш в религията. Това разкритие можело сериозно да накърни професионалната ти или семейна реализация.
В определени кръгове сигурно е така, но не мога да си представя, че един модерен човек ще симулира вяра – заради страх от отхвърляне. Но пък известният биолог и защитник на еволюционната теория Ричард Даукинс пише в своята книга „Делюзията Бог” (издателство "Изток-Запад"), че в днешно време атеистите са в същото положение като хомосексуалистите преди 50 години. Тук трябва да отбележа, че продажбите на изданието му минават 1,5 милиона копия.
Но да се върнем към автобусната реклама. Идеята на организацията е била да събере 5 500 паунда, за да осигури финансирането на акцията за месец. За два дни обаче те събират десет пъти повече средства и сигурно „богохулното” послание ще краси Лондон през цялата 2011 г. Все пак е важно да отбележим наличието на думата „вероятно”. Даукинс обяснява, че тя е вратичката, която прави рекламната фраза лишена от конкретност, защото отсъствали доказателства както за липсата – така и за съществуването на Бог.
Оказва се обаче, че отричането на религията не е запазен ритуал за великобританците. Във Вашингтон проходи подобна кампания, но с лозунга „Защо да вярваме в Бог? Бъди добър заради самата доброта!”. В Испания пък нараствали заявките за отказ от религиозна принадлежност – така наречената апостазия. От 47 през 2006 до 529 през 2008 г.
Социолозите отчитат, че атеистите са повече от вярващите хора, но за разлика от религиозните групи – те не са организирани. Можем ли да станем свидетели на формирането на критично ядро, което ще мотивира възгледите си, за да тръгне и да вербува последователи. Вероятно точно това ще се случи през следващите няколко години.
За това подсказва и неоромантичната литературна вълна на религиозен скептицизъм, възвърнала в обръщение старите легенди за Светия Граал и подлагаща под съмнение божествения произход на Христос. Но дори и да пропуснем сюжетите а ла Дан Браун, книжарниците на запад са пълни с стотици разработки на бележити учени, които са повели битка с религията. А текстовете на Даукинс, Кристофър Хитчънс, Мишел Онфре, математикът Пиерджорджо Одифреди и много други се превърнаха в международни бестселъри.
Всъщност е много по-лесно да погледнеш на религиозните писания със скептицизъм отколкото с вяра и атеистите се възползват от този факт. Те отбелязват, че свещените текстове дават грешно обяснение за произхода на света и човека, че създават опасно сексуално подтисничество и че са базирани на илюзии и измислици.
Математикът Одифреди, който издаде „Защо не можем да сме християни?” обаче е малко по-скептичен към формирането на атеистка общност. Той обяснява успеха на книгата си с желанието на хората да се доверят на разума и на науката, но е убеден че свободните умове са все още малцинство, което няма достъп до медиите.
Колкото и малко да са организираните атеисти, техните говорители като Ричард Даукинс обявяват, че за разлика от религиозните фанатици – те няма да анатемосват никого и да взривяват храмове или сгради. Дори ръководителите на „Британската хуманистка асоциация” са на мнение, че основните религии трябва да бъдат запазени, но като научни дисциплини и фолклорни традиции.
Дошло ли е времето на атеистите?
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов (информация в. Ел Паис, dailymail.co.uk и e-vestnik.bg)
Виж още: Кръстоносен поход за пари?
29.09.2010 (ср) 8,19,09 EEST
29.09.2010 (ср) 9,09,39 EEST
29.09.2010 (ср) 14,38,46 EEST
29.09.2010 (ср) 17,33,30 EEST
30.09.2010 (чт) 12,27,13 EEST
30.09.2010 (чт) 16,10,36 EEST
1.10.2010 (пт) 15,21,54 EEST
1.10.2010 (пт) 17,21,10 EEST
5.10.2010 (вт) 7,47,49 EEST