Българското общество отново се сети, че в него има и деца, които трябва да бъдат защитавани. В случая враговете се оказват педофилите и престъпниците в сайтовете за запознанства.
Вниманието ни към този проблем бе насочено от шефа на Киберпрестъпления в ГДБОП Явор Колев. Той е прав, че хиляди младежи, прескачат възрастовата бариера за достъп до тези сайтове. Правят си профили, като лъжат, че са на поне 18 години, качват предизвикателни снимки и започват да плуват в дигиталното море от акули. Администраторите на уеб проектите вдигат ръце и казват, че не могат да разграничат пълнолетните от не пълнолетните потребители без да изискват личните им данни. А те нямат право на това.
В тази връзка предложението на Явор Колев регистрацията на всеки профил да е подплатена с предоставяне на данни за банкова сметка (дебитна или кредитна) – звучи доста нереално. Щом ЕГН-то минава за лична информация, то какво прави IBAN-a ми публичен? Принципно подобна система е възможна, само че тук си говорим за законови промени, които я настъпят, я не. Пък и ако всичко в любовните социални мрежи стане заверено – едва ли някой ще се осмели да ги използва за свалки.
Добре, да приемем за момент, че методът на Колев заработи. „Гепи ме” и „Елмаз” ще останат празни, а потребителите ще се юрнат да се „зарибяват” в милионите интернационални сайтове. Някой наистина изискват банкова информация, но не, за да докажат възрастта ти, а за да приберат някой лев, а в замяна на това ти да получиш достъп до снимките на други хора или до канали за виртуален секс. Всичко останало е безплатно. А големите социални мрежи са без възрастов контрол при регистрирането. Но пък са с рестрикции при непълнолетните посетители
Ако ще въвеждаме банково потвърждаване на самоличността, трябва да накараме и чат програмите като Скайп, ICQ или MSN да ни питат за IBAN и BIC. Няма какво да се лъжем и те са толкова опасни като (примерно) „Елмаз”. Собствениците на тези комуникатори ще се зарадват, защото така директно ще ни продават по-евтина телефония или други виртуални заигравки като игри и допълнителни приложения.
Та, можем ли да защитим децата с предоставянето на банкова информация? Категорично не. След като овчари стават собственици на фирми фантоми, какво й пречи на тази практика да се пренесе и в сайтовете за запознанства?
Иначе не се съмнявам в твърдението на Явор Колев, че почти всички сигнали за педофилски прояви в Интернет, които получават в ГДБОП, са тръгвали от социални мрежи като „Гепи ме”. Тези публични каталози на плът могат да бъдат опасни не само за децата, но и за възрастните. И наистина – нещо трябва да се направи спешно.
Вместо обаче да се развиват идеи за регистрации чрез банкови сметки, ГДБОП трябва да назначи агенти, които да оперират с дузина фалшиви профила на малолетни и да разгонят хората, които проявяват сексуални апетити към тях. Подобни акции ще уплашат чатърите с престъпни намерения, но няма да притеснят потребителите, които просто търсят флирт за разтуха или приятно изживяване за вечерта (последните две мотивации не противоречат на Конституцията, все още).
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов
0 коментара