Преди седмица имах прекрасната възможност да участвам в проект на Европейски Център "Солидарност", наречен Gdansk Station Project.
Той бе посветен на 30-годишнината от стачките в пристанището на Гданск, поставили началото на демократичните промени в Полша, а оттам и в цяла Европа. Близо 50 души от различни страни имахме възможност да се запознаем подробно със събитията, започнали на 14.08.1980 г. и завършили с избора на първото демократично правителство в страната през 1989 г.
Лекциите ни всяка сутрин се провеждаха в залата, в която преди 30 години представители на държавата подписват споразумение, с което приемат всички 21 искания на полските работници. Сред най-важните – правото на независими работнически съюзи, право на стачки и свобода на словото.
Освен интересните лекции и практическите занимания и игри, имахме възможност да посетим и важни исторически места в близост до Гданск. Едно от тях беше Westerpaltte - мястото, където са дадени първите изстрели на Втората световна война. Малък полуостров, който 200 полски войници защитават в продължение на една седмица срещу 10-пъти по-многобройна немска армия, разполагаща с много повече техника и амуниции.
Друга забележителност, която посетихме бе лагерът Stutthof, който се намира на около половин час от Гданск, изцяло заобиколен от гора, скриваща от погледа на хората многобройните престъпления, извършени в него. 65 000 от общо 110 000 души, затворени в него, губят живота си по време на Втората световна война.
В последния ден на проекта всички взехме участие във Форум "Младост", като най-интересната част бе 20-минутната реч на Лех Валенса и разкази на хора, взели участие в промените. Да бъдеш с такива хора в една зала и да слушаш личните им истории е усещане, което не може да се опише! Вълнението, с което говорят и думите им успяват наистина да предадат на околните значението на думата "солидарност".
Самият Гданск успях да видя едва последния ден, съвсем набързо малко преди полета ми. И съжалявам, че нямах повече време, защото Гданск е един наистина очарователен град с изключително красива архитектура, впечатляващи с размерите си катедрали, спокойни площади и малки калдаръмени улички. Хората са много мили и приветливи, прекрасно е, че пазят и помнят историята си и си личи, че се гордеят с нея.
Повече за Европейски център "Солидарност" и за многобройните инициативи – пътуващи изложби, конференции, семинари, концерти, които организира, можете да научите от сайта на центъра - http://www.ecs.gda.pl/About_us. Проектът Gdansk Station Project се провежда всяка година и насочен към млади хора между 20 и 30 години, като единственото условие е да знаете английски и да проявявате интерес. Ще се радвам ако с разказа си съм заинтригувала някого и реши да кандидатства следващата година - заслужава си заради многото нови неща, които научава човек, прекрасните хора, с които се среща, положителните емоции и хубавите спомени.
За fortisimo.eu – Рослава Стоянова (снимки: личен архив и Łukasz Unterschuetz)
0 коментара