Не обичам аптеките, а на всичкото отгоре аптекарките явно не обичат и мен. Имаме ли нужда от всичките тези скъпи хапове, прахчета и капки? В някои случаи – да, но в други – определено не.
Вместо да се тъпчем с парацетамоли, можем да си осигурим една напълно естествена защита, която на всичкото отгоре подхожда и на сезона. Предполагам се досещате, че ще ви говоря за чая. Знам, че има хора, които не обичат тази топла напитка. Те свързват вкуса й само с моментите, в които са боледували и са ги карали насила да пият отварата от билки.
Ако и вие изпитвате подобни чувства към чая, ще ви кажа как да си промените нагласите към него. Вземете си английски черен чай и друг с любим плодов аромат. Опитайте се да замените първото или второто кафе с „черната” отвара, а в следобедните часове се награждавайте с плодовата топла напитка. Карайте така няколко седмици и гарантирано ще поискате да експериментирате с други треви и листенца. Постепенно, постепенно ще стигнете и до стандартните билки.
Точно за тях ще си говорим сега. Да, експериментите са интересни, но за жалост нашето тяло се нуждае от няколко основни билки, за да изгради естествена защита към вируси и настинки. Желязото е много важен елемент в борбата срещу болестите, а две чаши чай от коприва на ден ще ви го осигурят. Ако все още не сте пили отвара от парещото растение – не бърчете нос. Вкусът е приятен, а се подобрява още повече с лъжица мед.
Копривата е основата, но за да останем здрави в студа през зимата ще трябва да прибегнем и до чая от шипки. Две или три чаши на ден осигуряват нужната доза витамин C. Но това не е единствената полезна съставка, която влиза в организма ни от билката. Ще получите още витамините В2, А, К. Чаят от шипки помага за уплътняването на капилярите, предотвратява умората, помага при възстановяването от болести и активира обмяната на веществата.
Да припомня, системата е 2 чаши чай от коприва, 2 чаши чай от шипки. Остава само да завършим деня с 1 чаша зелен чай. Той ще ни донесе нужните антиоксиданти, които ще освежат тялото ни по време на сън. Зеленият чай може да бъде и в комбинация с мента, босилек или какъвто друг вкус ви допада.
Естествено, винаги можете да си намерите имуностимулиращи чайове, в които са комбинирани разнообразни билки, или просто да грабнете някой „горски”, „планински” или „вълшебен” чай от рафтовете на супермаркета. Всяка съставка в пакетчето ще окаже благотворно въздействие върху деня ви, но ако искате да се защитите от болести през зимата – вече знаете печелившата комбинация.
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов
0 коментара