Повечето от научните изследвания, които стигат до медиите, са със сексуална насоченост. Те са полезни и интересни, но е факт, че ние по-често пазарим, отколкото се упражняваме в леглото.
Затова трябва да обърнем сериозно внимание на проучването на Северозападния университет в САЩ „Келог Скул”. Преподавателите по маркетинг са си поставили за цел да установят как се отразява „усещането за власт върху стойността на покупките”. Звучи малко сложно, но всичко се свежда до отговорите на въпроса: Как по-бедните и по-богатите хора избират стоки за себе си или подаръци за другите?
В експеримента са направени две контролни групи от „управители” и „подчинени”. Те трябвало да наддават тайно за еднакви стоки. Всяка група е поставяна в ситуация да търгува продукта за себе си или като подарък за друг човек.
Оказало се, че платежоспособните са склонни да дадат 12.08 долара за себе си, а представителите на „служителите” едва 6.49 долара. Доста сериозна разлика, равняваща се на пропаст от 46 процента. Когато обаче избирали подарък – богаташите били склонни да извадят едва 7.10 долара, докато щедростта на по-бедните достигнала изумителните 10.81 в зелено.
Почти същите резултати са регистрирани в пет тестови групи.
Авторът на експеримента Дерик Ръкър обяснява данните с „чувството на зависимост”. „По-бедните хора са зависими от другите и гледат да им се харесат, докато по-богатите са склонни да харчат повече за себе си, защото се считат за по-специални”.
Ще си кажете, нищо ново под слънцето. Колкото по-богат става един човек, толкова е и по-стиснат. Да, такъв е стереотипът, но се оказва, че макар „управителите” да са използвали по-малко пари за подаръци, те са били по-щастливи при тяхната покупка, отколкото при пазаренето на стоки за себе си. Могат да последват редица обяснения, но в случая не са те важните.
По-добре свикнете с мисълта, че не бива да очаквате големи дарове от шефа, но и не се изхвърляйте при покупки за другите. Не е гаранция, че най-скъпият подарък е и най-подходящ.
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов
0 коментара