Отговорете бързо. Колко Интернет страници имате отворени в момента, в който четете тази статия? Най-вероятно имате заредени още поне два сайта.
Възможно е да сте отворили и няколко прозореца от вашата чат програма и да си пишете с приятели. Сигурно хвърляте око и към мобилния телефон, случайно да не мига, докато в същото време сте си пуснали и телевизора или радиото.
Броят на дигиталните смущения нараства с всеки ден, затова нашия мозък трябва да използва функцията “multitasking” или казано иначе да се справя с няколко неща наведнъж. Основният проблем е, че сивото ни вещество не е създадено за подобна експлоатация. Многобройните задачи водят до напрежение или направо главоболие, по-малка концентрация и занижена продуктивност.
„Изпълнението на няколко действия едновременно води само до недостатъци”, това твърди професорът по комуникация Клифърд Нас в Станфордския университет. „Не могат да се изведат позитиви в това начинание”.
Мозъкът работи най-добре само когато се съсредоточи върху една задача. Примерно: четене на ум. Ако обаче започнете да произнасяте думите, сивото вещество ще следи за интонация, ударения, паузи и скоростта на четене и запаметяване ще падне значително. Аналогични примери може да си изведете и самите вие.
Когато го товарим с различни дигитални дразнители – мозъкът ни опитва да превключва бързо между тях, като редува фокуса на концентрация. Но тази функция е доста сложна. Оказва се обаче, че за разлика от други способности, работата с много задачи едновременно не се усвоява с времето. Напротив, проучване на Американската академия на науките през 2009 г. показва, че хората без опит в работата с много задачи се справят по-успешно от тези, които уж са свикнали да превключват между ангажиментите. При дълго редуване на задължения мозъкът започва да изпитва затруднения при ваденето на информация от краткосрочната или дългосрочна памет. Точно липсата на този свеж поток от спомени пречи на добрите резултати при работата и дава преднина на хората с по-малък опит в multitasking-а.
Джоан Кантор, професор в Университета на Уисконсин в Медисън дори е убедена, че дигиталните дразнители водят до завишените нива на стрес. „Всеки път когато чуем клик или звук на изскачащ прозорец, е доста трудно да не се зачудим какво се случва”, коментира изследователката. „Прехвърлянето на вниманието от дадена задача, всеки път когато пощата ви подаде звуков сигнал за ново съобщение, обаче е доста изморителен процес.”
За мозъка ще е далеч по-лесно първо да си дочетете текста, а после да отворите новопристигналия e-mail или да видите какво искат приятелите ви във чата. Но любопитството ни се превръща в прокоба при работата с компютър.
Когато се почувствате изморени от превключването между задачи, трябва да си вземете почивка. Но по време на отдиха е задължително да се изолирате от възприемането на информация. Това означава, че е хубаво да затворите Фейсбук. Само един бърз поглед към социалната мрежа ще задръсти допълнително мозъка ви с разнородни чувства, спомени и емоции от действията на многобройните виртуални приятели.
Станете от компютъра. Направете си кафе или чай. А най-добре е да се разходите навън, но без да взимате мобилния си телефон.
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов
11.11.2010 (чт) 17,54,39 EET