Всеки има различни предпочитания за „любимо място” и това е очертаващо за неговия вот в класацията „Най-добрият град за живеене”, чиито резултати за 2010 бяха обявени вчера.
Давайки глас, много хора нарочват за „най-добро” това, което е пред очите им без да имат поглед върху всичко наоколо... не по-малко достойно за висока оценка. Живяла съм на няколко места, но не навсякъде съм се чувствала уютно. Не навсякъде съм се чувствала „на място”.
Родният ми град е Стара Загора. Градът на липите, градът на правите улици и... поетите. Като малка той беше моят фаворит.
Съзнателните ми години преминаха в обявения за най-красив град за 2010 г. Велико Търново, но когото и да попитам за града, все го свързва с дупките, баирите и липсата на обособен център. А Велико Търново не се състои само от накъсан асфалт и „нагоре-надолу”. Той е град, който впечатлява не само с крепостта Царевец, но и с уникалната си стара част и красиви места за отдих и развлечение.
През студентските си години живях в Шумен и съм възмутена от класацията, която го поставя на едно от последните места като „добър град за живеене”. За мен той е тих, уютен, спокоен, красив и приятен... Не случайно много хора, посещавали Шумен и Бургас, намират общи черти между тях. Ясно обособен център, до който води всяка малка и не до там малка уличка. Подредеността на града е едно от най-важните качества, допринасящи за моя уют.
След като напуснах Шумен се преместих във Варна. Шум, много хора, хаос... не можех да свикна с целия ужас, макар и под блясъка на МОЛ-овете, изникващи като гъби из Морската столица, под приветливостта на Морската градина и красотата на центъра... Многото възможности за развитие не можеха да ми създадат усещането за „вкъщи”.
Преместих се в Бургас, победителят в тазгодишната класация „Най-добрият град за живеене”. Още първия път, когато стъпих в града, ми направи впечатление светещата му същност. Светещи спирки, озарени улици, чистота... и кошчета за отпадъци, които на много места из България са дефицит. Макар доста зелени площи в Бургас вече да са застроени, градът не е изгубил зеления цвят. Има прекрасна Морска градина с уникални дървесни видове. Указателни табели по улиците и спирките в Бургас има в изобилие. Не липсват и обществени тоалетни.
Градът може да се похвали с обособен център, даваш усещането за „истински център”, а не „магазините – преминаващите коли – аз”. Заведения и магазини с добро работно време, без значение събота ли е, неделя ли или понеделник. Летището в Бургас е разположено на 10 км. североизточно от града. На територията му функционира един от най-големите центрове за обработка на товари на Балканите. Бургас е идеално поле за развитие.
Тук можеш да намериш всичко. Възможността за спорт в града, както и за обучение е широка. Бургас е поддържан и достоен не просто за титлата „Най-добрият град за живеене”, но и за... нова Морска столица. И макар за бургазлии да се говори, че мъжете са „мутри с Адидас”, а бургазлийките много надути... тук просто бих въздъхнала типично за този район „ВЪЙЙЙ” или просто „ВЪХ!”. Бургас е по-красив от Варна и равен по някои основни белези с Шумен.
В Бургас има развитие и за града застоят е неприсъщ. Макар още да нямам година в този град, аз го познавам, а и съм категорична - Шумен и Бургас са места, които си заслужават не просто посещение.
За fortisimo.eu – Даниела Пенева (снимки: abritus.info, mitaka206.blogspot.com, touristmaker.com)
16.11.2010 (вт) 11,04,26 EET