Празникът Ивановден е един от най-празнуваните и тачените български празници. Отбелязва се на 7 януари по православния календар. Празнува се в чест на Св. Йоан Кръстител, който предрича идването на Исус Христос и дава Свето кръщение (Богоявление) в река Йордан.
Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. В някои райони на страната то дори е по-характерно за този празник. Навсякъде обредът е за младоженците, като действието се извършва от кума или девера. Затова окъпването би могло да се разглежда като елемент от следсватбените обичаи, с които се затварят широкия кръг на сватбената обредност. Този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците. В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца на възраст до 1 година. Обредното къпане включва и разменянето на подаръци, както и гостувания и празнична трапеза. Народната представа за Св. Иван като покровител на кумството и побратимството определя гостуванията у кумовете. Кумците носят кравай, месо, вино. Прави се обща трапеза.
На Ивановден изтича срокът, през който ходят новогодишните маскирани дружини. В някои райони на страната коледарите отвеждат тържествено царя на чешмата и го окъпват. След това той устройва угощение, на което присъстват и маскирани като мечка, невеста и арапи мъже. Накрая всички излизат на празнично хоро, с което приключва пълният цикъл на обичая Коледуване. Добре е елхите вкъщи и коледната украса да се държат до този ден.
Ето какво трябва да сложите на празничната трапеза. Варено жито, фасул, ошав, баница, кървавица, печена луканка или свински ребра със зеле. Казват, че пълненото свинско бутче било най-често приготвяно на този празник. И като финал на менюто за Ивановден, за десерт е хубаво на масата да има сладкиш с ябълки или тиква. За червеното винце е излишно да ви напомням.
В България в момента има над 300 000 души с името Иван и Иванка.
Имен ден празнуват и ще черпят: Иван, Ваньо, Иванка, Ивана, Ваня, Иво, Ива, Ивона, Ивайло, Ивайла, Ивелин, Ивелина, Ивет, Ивета, Иванина, Йов, Йово, Йолина, Йоан, Йоана,, Йонко, Йонка, Йото, Жан, Жана, Калоян, Яна.
Иван означава благодат Божия. И както по-известните Ивановци казват: „В България Иван е титла, а не име”.
Иван Гарелов, Иван Славков, Иван Лечев, Иван Иванов, Иван Ласкин, Иван Радоев, Иван Андонов, Иван Звездев, Иванка Гръбчева, Ивет Лалова са само една част от известните българи, на които екипът на Фортисимо честити празника!
Безспорно най-много хора носят името Иван, Иванка и всички производни на тези имена. Ако в семейството ти няма Иван, у съседите непременно има, или пък имаш приятели с тези имена ;) Излиза така, че на този ден всеки някъде с някой празнува. Лоша поличба е, ако на Ивановден именниците нямат гости, а и на имен ден не се кани... Хубаво помислете на коя врата да почукате :) За всеки случай носете я тиквеник, я печена луканка... Ивановците са щедри, те непременно ще ви почерпят :)
Ако пък вие сте именници, отворете широко сърцето и вратата си, за да влязат приятелите и близките ви и да ви донесат здраве и радост!
Освен хилядите именници в България, и десетките, които аз лично познавам, най-лично искам да поздравя моята майка, която носи името Иванка и моя колега и приятел Иван (Капралов)!
Да са живи и здрави и да ме очакват – Нели Русева (снимка: bnr.bg)
7.01.2011 (пт) 9,27,17 EET