Днес е ромската Нова Година – Василица. Празникът на циганите (аз лично смятам, че няма нищо лошо да ги наричаме така) е цветен и колоритен като тях самите.
Смесицата от обичаите на Коледа, на Заговезни и Нова Година, съчетание на местни с постни ястия, искане на прошка, целуване на ръка, баница с късмети, сурвакане – всичко това показва колко шарени са циганите, и като душевност и като обичаи. Смятам, че само циганите могат да съчетаят толкова традиции в едно.
Василица е най–големият празник на циганите от всички вероизповедания. Според Юлианския календар тя се пада на 14 януари. В този ден циганите посрещат Новата година, а празненствата започват още на 13-и и продължават до 15 януари. Тогава ромите почитат своя светец – покровител Свети Васили.
Една от легендите разказва, че Свети Василий спасил циганския род от удавяне в Червено море.
Циганите били натоварени от египетски войници на кораб и изпратени в бушуващото море. Целта на тогавашния фараон била те да се удавят и да се свърши с техния род. Но тъкмо морето да погълне кораба, светецът се смилил над циганите и решил да им помогне. Пратил ято гъски, което долетяло до удавниците, а те се покатерили на гърбовете им и така стигнали всички до отсрещния бряг.
Според друго предание, някога гаджовците (неромите) подгонили циганин и искали да го обесят, но един овчар на име Васил го укрил. Овчарят накуцвал, затова ромите го нарекли „банго” – кривия. Друг път същият спасил и давещо се ромско дете. В знак на благодарност към спасителя циганите отредили ден, в който го тачат.
Така празникът Банго Васили е един от най-големите празници, почитани от всички ромски групи у нас. Както ние очакваме с радост Дядо Коледа, така и ромите чакат посещение от Банго Васил, но едва след полунощ, защото дотогава вратите на домовете се заключват по традиция, за да не избяга късметът.
Приготовленията за семейния празник започват отрано и младите почистват къщата. За ромската Нова година на трапезата трябва да има сготвена птица – гъска, пуйка или петел. Приготвя се обикновено пълнена гъска/пуйка или яхния петел с картофи. Задължителни са туршиите и киселото зеле. Готвачката обаче трябва да мълчи, докато готви, за да не идва зло в къщата през годината. Месят се и три погачи – едната за Бог, другата за Банго Васил, и третата за къщата. Правят се още сарми, баница с късмети, риби и салати. Пие се вино и ракия.
На 14 януари за ромите е много важно какъв човек ще влезе пръв в къщата им. Смята се, че той ще донесе късметът им за цялата Нова година.
Едно е сигурно – празникът на циганите винаги е съпроводен с големи веселби, шумни песни и танци. Израснала съм сред цигани, играла съм с тях, танцувала съм с тях на празниците им и знам какво значи да празнуваш като за последно. Ние българите не умеем да празнуваме, дори понякога нашите празници минават и без танци.
На празник като на празник, да забравим за лошото и да поздравим циганите за неповторимото чувство за празничност, за шумните веселби и радостта от живота!
Снимката е от вчера – Оркестър „Шумен” гостува в Шоуто на Грег, с водещ Коко Паносиан, за да поздрави циганите за техния празник!
За fortisimo.eu – Нели Русева
0 коментара