Днес до късния следобед най-коментираната тема във Facebook бе „затварянето” на двата най-големи торент тракера у нас – Zamunda.net и ArenaBG. Новинарските сайтове в Интернет веднага обвиниха екипите на ГДБОП за атаката.
Заговори се и за тайна работна група, наречена „Съвет за защита на интелектуалната собственост”. „Свърши се с безплатното сваляне на филми, край на сийдването, край с торентите!”, тръбяха журналисти.
По-късно през деня обаче се оказа, че целият този шум се дължи на проблеми със сървърите на Замунда. Моментното изключване на сайта довело до претоварване на Арена. Така в началото на деня България остана без достъп до двата торент портала.
В цирка се намеси и шефът на ГДБОП Явор Колев, който от години се опитва да подражава на Бойко Борисов, говорейки предизвикателно и цинично. Новият му бисер е: „Това са изпарени глупости на малоумници, каквито са администраторите!”. Или поне така news.bg цитира Колев. Мисля си, че подобно публично изказване е недопустимо, без значение към кого е отправено. Но няма да губя време в коментари за Колев.
Все пак трябва да призная, че всеобщата торент паника наистина е оправдана. От няколко седмици във Facebook набира популярност група, озаглавена „ArenaBG Freedom”. В нея екипът на тракера предупреждава потребителите си, че съвсем скоро ще бъде направена поредната атака срещу свободното разпространение на информация в България. След това ги моли за обществена подкрепа.
Водил съм дълги дебати „За” и „Против” торентите и, честно казано, съм изморен от повтарянето на едни и същи доводи. Ще ви кажа обаче, че докато всички дружно оплакваха Замунда и Арена, по обяд аз си поръчах поредния Blu-ray диск. Купих си от eBay.co.uk HD версията на „Хари Потър и Нечистокръвния принц”. За 6 паунда, в които е включена и доставката до България. При това – дискът е чисто нов, не си говорим за използвано и препродадено заглавие.
Може ли да се намери това Blu-ray издания по българските магазини? Не! А и да можеше, цената му щеше да е най-малко 35 лв. Да, говорим си за различни пазари, но и за различни икономически реалности. Аз обаче наистина не разбирам защо у нас легалната продукция е с пъти по-скъпа, отколкото в Англия и Америка, където трудовите възнаграждения са с пъти по-високи?!
В колекцията си имам 24 „сини” филма. Много от тях са купени от Обединеното кралство. За единици съм давал повече от 20 лв. Това се превърна в мое правило. Вярно, че се налага да чакам, да следя цените, да участвам в търгове, но в края на краищата винаги успявам да получа това, което искам. И то на добра цена.
За да си купя изгодно син диск в България, трябва да се надявам някой дистрибутор да фалира, за да разпродадат стоката му. Както стана с „Прооптики”.
Търговците на интелектуална продукция твърдят, че Интернет пречи на пазара у нас да се развива. И сигурно са прави. Донякъде! Най-важното качество за всеки бизнес обаче е достъпността. А наистина не усещам да се полагат усилия в тази насока. Нито от холивудските студия, нито от единствените Blu-ray разпространители у нас „А Плюс”. Докато ми е с пъти по-изгодно да си купувам легални дискове от чужбина, защо ми е да подкрепям локалния пазар? Не, че не го правя, но много по-рядко.
Иначе преимуществата на един Blu-ray диск не могат да се сравняват с който и да е филмов рип, свален от торент тракер. Това е неоспорим факт и ще си остане такъв до масовото навлизане на Blu-ray записвачките.
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов
0 коментара