Децата вярват на всичко, което четат в Интернет. Това показа изследване на университета в Кънектикът, САЩ. В експеримента са взели участие над 50 седмокласника от щата и Южна Каролина.
Те са прегледали сайт, който представя дървесен октопод. Несъществуващият вид е създаден от известен шегобиец – Лайл Запато, а сайтът му е публикуван в мрежата преди повече от 10 години. Информацията обаче е представена в научен стил. Добавени са и илюстрации.
След подробното запознаване със страницата, 87% от тийнейджърите са обявили, че сайтът е достоверен. Оказва се, че малкият процент на учениците, които са се усъмнили в дървесния октопод – наскоро са били запознати в училище с опасността от недостоверна информация в мрежата. Като пример е била преведена страницата с несъществуващото животно.
Този факт прави резултата от проучването в Кънектикът още по-тревожен. Не бива обаче да си мислим, че днешните деца са по-глупави. Известно е, че хората реагират с по-ниски степени на критичност към всеки текст, бил той публикуван в учебник или вестник.
И все пак трябва да научим хлапетата да подлагат всяка една информация под съмнение и да съпоставят новите данни с вече утвърдените си спомени.
fortisimo.eu, снимка techpluto.com
0 коментара