Не обичам проучвания, направени по поръчка на заинтересовани лица. Без значение какво ти обещават – всеизвестен факт е, че който плаща, той поръчва музиката. В тази връзка погледнах скептично към данните от изследване на интернет търговията, направено от Гемиус България, по заявка на Allegro Group.
Не, че информацията не е интересна, просто трябва да внимаваме за въпросите, които засягат поръчителя.
Данните от анкетата казват, че два пъти се е увеличил броят на българите, пазаруващи в мрежата. През ноември 2009 г. броят на он-лайн клиентите е бил 13%, а сега е достигнал 22 пункта. Почти половината от сънародниците пък правели някаква покупка по електронен път поне веднъж годишно. Според Гемиус дори и хората без опит в уеб търговията проявявали интерес към нея.
Резултатите от проучването показват, че българите започват да придобиват по-голямо доверие в интернет покупките, но предпочитат да плащат посочените цени – вместо да участват в търгове с наддавания.
Ето, идва и частта с „поръчаната музика”. Според Гемиус 58 на сто от клиентите в интернет избират родните електронни магазини. А едва 38% пазаруват и в международни електронни магазини. Вярно е, че езиковата бариера създава сериозни затруднения пред огромна част от българските клиенти, но е факт, че почти всяка стока излиза по-изгодно, ако е купена от чужбина. Не знам как става този номер, но често доставката от Англия се оказва по-евтина отколкото куриерската услуги в България. Естествено, в това число не включвам големите пратки.
Единици са родните електронни магазини, които предлагат безплатни доставки, но дори и да го правят – цената на артикулите им не е по-евтина отколкото във физическите магазини.
Мъжете били по-активните интернет купувачи, сочат данните на Allegro Group. Обратно на очакванията най-страстни потребители в уеб магазините не са младите хора. Проучването разкрива, че близо четвърт от купувачите са на възраст между 36 и 45 години. Точно по 4% е делът на домакините и на пенсионерите. Доходите на близо 13% от пазаруващите в интернет са между 1 000 и 2 000 лв.
И въпреки че уж българите започвали да вярват повече на електронната търговия, все още най-често използват наложен платеж – като средство за разплащане. На второ място по популярност се нареждат кредитните карти. Банковият превод пък бил предпочитан от хората, пазаруващи през интернет само няколко пъти в годината.
Факт е, че популярността на интернет продажбите се увеличава и не се нуждаем от анкети, за да разберем това. Вместо да инвестират в социологически компании по-удачно е електронните търговци в България да водят преговори за по-изгодни куриерски доставки и да предлагат по-евтина продукция. Защото за разлика от физическите магазини – те нямат разходи като наеми на търговски помещения или нужда от голям персонал…
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов (снимка: saidaonline.com)
17.02.2011 (чт) 8,36,58 EET
22.02.2011 (вт) 10,39,30 EET