Искам да го кажа ясно. Новата методика за финансиране на диспансерите в страната, която отряза досегашната целева държавна субсидия и пренасочи парите към Министерството на здравеопазването, доведе до блокаж в системата.
Всички диспансери работят втори месец без никакво заплащане и трупат задължения. В случай, че министерството не преоцени решението си – ще трябва ясно да се посочи, че ГЕРБ закрива диспансерите.
През последните години тези звена от здравната система се радваха на относителен комфорт и се ползваха с недружелюбната завист от работещите в болничната и доболничната помощ. Ако последните разчитаха на финансиране единствено от НЗОК и подаяния за апаратура от държавата или общините, то диспансерите имаха статута на двойно финансирани обекти. Те разчитаха на субсидия от страна на държавата и на парите за извършена дейност от страна на НЗОК. В резултат мениджърските им екипи имаха възможност да планират и инвестират в сградния си фонд и съвременна медицинска апаратура. В отделни градове (примерно Шумен) с помощта на местната общност и общинските власти някогашните диспансери се превърнаха в модерни здравни заведения, на чийто фон проблемите в болничната помощ изглеждат очевидни.
Актуалният повей за намаляването на разходите в кризата и липса на цялостна идея за реформа в здравеопазването очевидно доведоха до познатата у нас практика да затворим това дето върви. В Шумен вече втори месец борещите се с раковите заболявания, пневмониите или кожните заболявания работят без да генерират приходи и трупат задължения. Сметките показват, че новата методика ще донесе на онкологичния диспансер над 2 милиона задължения за една година. Така една работеща здравна структура просто ще бъде вкарана в крак с другите и най-вероятно ще бъде закрита.
Същата съдба очаква и пневмофтизиатричния диспансер, а новите им и модерни сгради отново ще заприличат на български болнични заведения. ГЕРБ закрива диспансерите! Любопитен съм да разбера на каква цена.
Колко милиона спестява новата система за финансиране на тези лечебни заведения? Любопитен съм дали парите, отпускани досега за 12-те онкологични диспансера, са толкова много, че търсим начини да ги спестим. Любопитен съм да сравня тази цифра с друга, подадена ми от Националния раков регистър. През 2010 г. в България се очакват 36 000 нови случаи на злокачествени заболявания. От очакваните 36 000 нови случая 8 925 трябва да получат лечение чрез химиотерапия, а 3 752 чрез - хормонотерапия.
Виждали ли сте раково болен, който с мъка се предвижва до болницата за поредната химиотерапия. Представете си хиляди такива хора, които се търкалят по пътищата на България до няколкото, спасени по неясни причини, специализирани клиники в страната.
Не знам колко струва, но и не ме интересува. Голямата битка с рака изглежда загубена. Здравеопазването закрива дванадесетте си крепости още преди сражението.
Отговорността за това ще я носи само и единствено правителството на ГЕРБ.
За fortisimo.eu – Иван Капралов
P.S.: Във вторник от 15,00 часа директорите на 12-те онкологични диспансера са поканени на среща при министъра на здравеопазването д-р Стефан Константинов.
21.02.2011 (пн) 7,59,06 EET
21.02.2011 (пн) 9,39,56 EET
21.02.2011 (пн) 11,24,49 EET