Феновете на футбола в България са на път да вземат нещата в свои ръце. Може би е по-правилно да се каже в своите крака. Това няма особено значение. Важното е, че има критична маса от доказателства, че настоящето на българския футбол се свързва с аматьорския, а не професионалния му вариант.
Този процес се случва на фона на изчезващи футболни клубове в големите градове на страната, отменени мачове в професионалната „А” група и историческото избиране на президента на БФС Борислав Михайлов в Изпълкома на УЕФА.
Очевидно е, че умората и напразните очаквания накараха феновете да се самоорганизират, за да си доставят липсващото им удоволствие от красотата на играта. По-бързо от много други обществени казуси, Цар Футбол показа способност да активира големи групи хора, които се самоорганизират успешно, създавайки социални мрежи мечтани за мнозинството граждански организации у нас.
Доказателствата. След успешното стартиране на Градската аматьорска лига по футбол (ГАЛФ) в Шумен през миналата година – организаторите от „Форте” радио подчертават завишения интерес към първенството през тази година. Отборите в ГАЛФ за една година нараснаха от 11 на 32.
Вчера протече и техническата конференция на прохождащата Градска футболна лига (ГФЛ) в Пловдив. Още преди нея организаторите от www.plovdiv24.bg отчетоха небивал интерес и записали се за участие над 50 отбора.
Без да влизаме в сериозни анализи виждаме, че ГАЛФ и ГЛФ са възможни заради енергията, извираща от любовта към тази игра. Енергия, която съвременният професионален футбол очевидно не може да предостави на публиката. Така публиката слезе от трибуните и пое нещата в свои ръце.
Очевидно е, дори без да привеждаме аргумента за традиционния успех на рекламния турнир на „Каменица”, който се готви за своето девето издание. Или този на конкурентите им от „Ариана”. Очевидно е, че настоящето на българския футбол се свързва с аматьорския, а не с професионалния му вариант.
Въпрос на много малко време е набъбващите днес градски аматьорски лиги да започнат да организират двубои между своите шампиони. Въпрос на много малко време е кварталните мачлета да се превърнат в желани спортни празници, събиращи публика, която се радва на играта, а не се замерва със седалки от порутени стадиони. Въпрос на много малко време е аматьорските лиги освен възможност за реклама да предоставят и други сфери за успешни бизнес инициативи.
Настоящето на българският футбол категорично посочва и бъдещето на аматьорските лиги. Надяваме се, че от висотата на Изпълкома на УЕФА Борислав Михайлов ще види това, което виждаме ние днес.
Защото когато феновете вземат нещата в свои ръце или в своите крака нещата са ясни.
Градските аматьорски лиги по футбол ще продължат да се развиват и да печелят популярност със или без подкрепата на БФС.
За fortisimo.eu – Иван Капралов
0 коментара