Застудя, а и парното закъсня! Навярно и вие поне веднъж тези дни сте помечтали за топла и уютна каминка и дебели цепеници да пукат в огъня, под къкрещо бобче. Няма по-хубаво нещо от един бял боб, сварен в гърне и гарниран с червено винце и люти чушки.
Колкото и „фасулска работа” да изглежда приготвянето му - държа да подчертая, че и тук си има тънкости. Една от тайните е в задължителното предварително накисване на бобчето. Така то увира по-добре! Друга малка тайна е самото къкрене. Хубавият боб иска бавен огън, като хубавия секс.
Всъщност, и двете се нуждаят от точните подправки. Това изисква специално внимание. Няма как просто да го метнеш на котлона и да очакваш вкусен боб. Бавното, продължително готвене е първо и задължително условие за успеха на това кулинарно изкушение.
Много бях изненада, когато за първи път видях как го прави майка ми. Първоначално сложи боба да ври без сол и подправки. Само с една глава лук и нарязани моркови. Едва когато фасулът уври се добавят сол, малко олио, червена и зелена чушка, нарязани на дребно, а почти накрая и обелени и настъргани домати.
Тогава се слагат и джоджена, и малко магданоз. От приятелка знам, че варивото може да бъде сготвено чудесно и в тенджера под налягане. След това, при сервирането на всяка порция се прибавя суха люта чушка.
Я сега пробвайте нашата рецепта – да видим няма ли да откриете разликите, ако спазвате тези простички правила. Може да е боб, но нека е приготвен с майсторлък. И не забравяйте да си налеете чаша вино! Ха, наздраве!
Необходими продукти:
1 пакет боб (половин кг)
1 глава лук
2 моркова
2 домата
джоджен
магданоз
сол
олио
1 зелен и 1 червен пипер
люти чушки
За fortisimo.eu боба сложи, без да го загори, Силвия Терзиева
0 коментара