Сигурно забелязвате, че все повече деца използват социалната мрежа Фейсбук. Те са доста активни виртуално, бързо разучават функциите на системата и лесно се пристрастяват към приложенията и игрите в нея.
Според американско изследване интернет общуването се е превърнало в основно средство за социализиране на подрастващите. Над половината от хлапетата зад океана влизат във Фейса поне веднъж на ден. А всеки пети младеж си проверява профила 10 пъти дневно.
Едва ли положението у нас е по-различно. Това явление, естествено, си има две страни – хубава и лоша. Никой не може да отрече, че чрез социалната мания децата придобиват технически умения, широка обща култура, а също и навици за общуване. Лошите страни обаче са сякаш повече: рискове от пристрастяване, губене на време за учене, възможности за изнудване и тормоз и достъп до неприлично съдържание. Всички тези неприятни последствия са добре познати, но чували ли сте за най-актуалния синдром – Фейсбук депресия?
Много деца развиват депресивни разстройства, защото прекарват твърде много време в социалната мрежа и губят представа за реалността. За да се предотврати този проблем, педиатрите ще водят разговори с родителите и ще им обясняват какви са рисковете при виртуалния живот на децата. Възрастните трябва да се интересуват всеки ден от фейсбук активността на хлапетата и да контролират времето, което те трябва да прекарват пред компютъра. Също така е важно да си общуват и през интернет. Така детето няма да свързва приятелите и забавните моменти с мрежата, а родителите с контрола и реалността вкъщи.
Екип на fortisimo.eu, снимка: acdn-media.tecca.com
0 коментара