Често се питам защо толкова малко хора във фитнес залите използват скачането на въже като въвеждаща кардио тренировка. Някои спортисти се заблуждават, че машините са по-резултатни. Подобно твърдение е несериозно.
Проблемът при скачането е, че не можете да се качите на някакъв уред и от раз да започнете с тренировките. Трябва да отделите известно време за усвояване на техниката за скачане. Стимул може да ви бъде информацията, че освен загубата на мазнини, този вид кардио дейност подобрява функциите на вестибуларния апарат и премахва стреса от телата ни.
Скачането е сложно упражнение. При неговото изпълнение участват всички мускулни групи на краката, както и повечето мускули на ръцете и торса. Продължителното скачане усилва дейността на централната и периферната нервна система. Добре дозиран, този стрес въздейства положително както върху мускулите, така и върху сърдечносъдовата система. Не по-малък плюс за спортуващия се явява оросяването на вътрешните органи.
Ако практикувате редовно скачане на въже - вашето тяло ще стане по-координирано. Ще увеличите средната скорост на тичане и силата на долните крайници.
За да практикувате безопасно това отлично кардио упражнение, трябва да отговаряте на следните показатели: възраст под 55 г. с до 35% подкожни мазнини (във всяка зала има уред за измерване на мастните натрупвания). Ако отговаряте на тези условия, включете скачането във вашата програма от два до четири пъти в седмицата. Продължителността трябва да бъде до 5 мин. В по-късен етап скачането може да достигне до 10 мин., но с по-ниска интензивност.
По-възрастните хора трябва да преминат през разнообразна и продължителна кардио програма, за да подготвят сърцето си за подскоците.
Скачането не се препоръчва само на хора с вестибуларни, сърдечносъдови и дихателни проблеми. Не е подходящо и за спортисти с травми в глезените и коленете, както и на плоскостъпите.
За fortisimo.eu – Стоян Стоянов (снимка: kozmetika.biz)
0 коментара