Те живеят сред нас. Те са толкова истински, натурални и колоритни, че няма как да не породят някаква емоция у всеки един от нас. Може би, защото самите те са доста емоционални. Да, циганите, или както ги наричат сега – ромите.
Израснала съм сред тях в едно русенско селце. Родният край на моята баба. Още помня летните вечери, песните, които се пеят до късни часове. Това, което видях и запомних от тях още като малка е, че колкото и да е труден животът, винаги ще се намери начин за малко веселие.
Може би и годините, за които говоря бяха по-спокойни на фона на масовата криза сега, но те наистина умееха да се веселят. Казваха така: „Вие българите сте странни хора. Цял живот трупате, събирате, спестявате, градите къщи и вили за децата, пазите новите дрехи в гардероба докато един ден не се окаже, че са ви преждевременно омалели и кога ще живеете? Вижте нас, днес ще изкараме 20 лева и 2 дена ще се веселим. Така животът е по-лесен”.
Като се замисля прави са били. Затрупани от работа, ангажименти и тревоги, забравяме, че сме хора и живеем като животни. Избираме да пием биричка в пластмасова бутилка на тясната си тераса срещу 2 лева, вместо да седнем сред другите човеци в някой бар, защото тогава бирата ще ни излезе в пъти по-солено. Със същата идея вместо бутилирана, консумираме вода от градските чешми, независимо с какво качество е живителната течност там. Да не говорим колко пъти ще претопляме и ядем едно и също ядене, за да не се хвърля. С годините пък магазините за дрехи втора употреба станаха все по-препълнени с клиенти, а онези с редовна стока – още по-празни.
Чувала съм, че хората събират водата, с която мият ръцете си, за да я използват за тоалетната после. Сигурно е така. Пестим и от парите за здравето си. Всъщност изобщо не ходим по лекари, а се самолекуваме. Да не говорим как от икономия и недостиг на пари ще търпим с години счупен зъб. Цял живот икономия. И забогатяхме ли от това? Аз лично не се чувствам по-богата. Затова най-добре да живеем живота си макар и с 2 лева в джоба. Така ако не с пари, поне след време ще сме богати на хубави спомени.
За fortisimo.eu – Силвия Терзиева (снимка: logr.org)
0 коментара