Сигурна съм, че мнозина от вас не знаят откъде се е появила фразата: „Иди се оплачи на арменския поп”. Изречение, което през годините е добило смисъл за нещо, което няма да стане, а всъщност е точно обратното…
Това е истинската история за арменския владика Агоп Папазян. В годините преди и около Освобождението на България от турско робство, в Диарбекир живеещите арменци били единствени сред другите християни в града, които съчувствали и помагали на заточените българи. Приемали ги в домовете и църквите си.
Местният арменски владика Агоп Папазян имал авторитет пред турската власт. Той е бил близък на турския паша и често се застъпвал за облекчаване или спасяване на някой изтезаван или болен заточеник. Рискувайки живота си, той се застъпва за сина на баба Тонка – Ангел Обретенов, заместника на Левски – Атанас Узунов, Атанас Хинов – Попов, Стоян Заимов, Михо Минчев и много др.
Тази рискована помощ на владиката ражда крилатия израз – парола „Иди се оплачи на арменския поп”. В своя вестник „Знаме” самият Христо Ботев публично благодари на арменския владика.
Години наред българи и арменци живеят в сговор и в чистосърдечни и приятелски отношения! Арменската общност в България е съхранила през годините своята идентичност и устойчивост, преминала е през редица трудности. Напълно интегрирани в българското общество, арменците са достойни участници в обществения живот. Стотици арменски имена са сред създателите на българската наука и култура.
99 години от Арменският геноцид
Наричан още Арменският холокост, арменският геноцид е насилствената масова депортация и убийства на над милион арменци от младотурските власти в периода 1915 и 1916 година в Османската империя. Още продължават споровете между наследника на Османската империя Турция, която не признава геноцида, и международната общност. С факелни шествия и манифестации всяка година арменците по света и в Армения отбелязват деня на геноцида и призовават Турция също да го признае.
Հավերժական հիշատակ զոհված – Вечна памет на загиналите и Бог да пази България!
За fortisimo.eu – Нели Русева