Германското списание "Щерн" публикува рейтинг на специалностите с бъдеще в държавата. Класацията трябва да служи и като ориентир за всички чужденци, които ще запишат висше образование в родината на Мерцедес.
Оказва се, че най-лесно работа могат да си намерят хората, завършили информатика, инженерство или медицина. Съдбата на икономистите не е никак сигурна, а най-застрашени от безработица са хората, които са учили хуманитарни науки, включително право и психология. Явно по време на криза нужда от философи – няма!
Но от друга страна нуждите от квалифицирана работна ръка непрекъснато се менят. Браншовете, които изживяват възход много лесно могат да бъдат пренаситени от специалисти. Точно това се е случило с икономическите специалности. Досега диплома в тази специалност бе равнозначна на добра кариера. Броят на учещите икономика в момента е достигнал 80 хил. души. А това е абсолютен рекорд. Завишеният брой на произведените специалисти ще се отрази на трудовия пазар още през следващата година. Точно така се е развила историята и при архитектите. Те вече са толкова много в Германия, че от години само единици от дипломантите успяват да си намерят работа по специалността.
Списание "Щерн" отбелязва още, че магистърските програми ще са все по-малко достъпни за студентите. Броят на бакалавърските места расте, а магистърските остават непроменени като бройка. Така конкуренцията за продължаване на образованието става по-жестока. Този проблем ще удари студентите още през 2012-та.
Най-сигурният път към работна позиция в Германия са специалностите за публична администрация. Те не се радват на толкова голяма популярност, заради малкото възможности за кариерно развитие, но от друга страна държавата си остава най-сигурният работодател.
fortisimo.eu, снимка statija.pp.ua
0 коментара