Когато през 1962 година Маршал Маклуън изрича тезата, че електронните медии превръщат света в „глобално село” – едва ли си е давал сметка какво значение ще добие това понятие. Дори не му е хрумвало, че човечеството само́ ще предпочете пътя на глобализация.
Падането на Берлинската стена, от една страна, и развитието на IT технологиите – от друга, отвориха огромна врата. Един от първите, които минаха през нея, бе Бил Гейтс. Какви са мотивите не ни е известно, но фактите говорят сами: От 2007 година насам Фондация „Бил и Мелинда Гейтс” решава да „отвори вратите” на 1 000 обществени български библиотеки. Целта е да се осигури достъп до информацията, съхраняваща се в тях, на хората, живеещи и в най-малките и отдалечени места. Проектът се нарича „Глобални библиотеки”, а фондацията сама избира Министерството на културата в България.
Тези дни стана ясно, че 20 книгохранителници от област Шумен са препоръчани за включване в първата фаза на Програма „Глоб@лни библиотеки - България”. За цялата страна общата бройка на културните институти, участващи в проекта е 455, от 234 общини. Общият бюджет на програмата е 50 млн. долара. От тях – 15 млн. долара ще бъдат осигурени от Фондация „Бил и Мелинда Гейтс”. „Майкрософт” ще дари софтуерни продукти на стойност 6 милиона долара. Останалите 29 милиона долара ще дойдат от централния и местните бюджети в България.
Планира се общо 900 обществени библиотеки да получат IТ оборудване за посетителите, а 3 000 служители от тези 900 и други 700 библиотеки да преминат цялостна обучителна програма в периода 2010-2012 г.
Казано по-просто – библиотеката като културен институт ще може да предоставя пакет от услуги за посетителите – компютри и достъп до интернет, онлайн информация. С помощта на този проект книгохранителницата ще може да дава електронно съдържание от местно значение, ще провежда обучения по компютърна и информационна грамотност. Не на последно място – библиотеката ще предлага приятна атмосфера на читателите и посетителите си.
Може би Глоб@лната библиотека ще премахне стената между традиционната за нас и новата, на поколението от ХХІ век, за което IT технологиите са основополагащи.
Допълнителна информация:
За област Шумен това са библиотеки в градовете Шумен, Велики Преслав, Смядово, Нови пазар, Върбица, Каолиново, Каспичан, както и селата Драгоево, Венец, Черноглавци, Ясенково, Бяла река, Могила, Вълнари, Никола Козлево, Васил Друмево, Веселиново, Хитрино и Памукчи.
За fortisimo.eu от библиотеката по Skype – Светла Крумова
0 коментара